Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
12 Mayıs 2023 Cuma

Mülteciler için eyaletlere 1 milyar avro

Almanya'da federal hükûmet ile eyalet yönetimleri arasındaki zirvede sığınmacı ve mültecilerin masraflarının nasıl karşılanacağı konusunda kısmi uzlaşmaya varıldı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, federal hükûmetin eyaletlere 1 milyar avro ek kaynak ayırmayı kabul ettiğini belirtti. Taraflar iltica süreçlerinin ve sınır dışı işlemlerinin hızlandırılması konusunda da mutabakata vardı.

Eyaletler, her eyaletin kabul ettiği ilticacı sayısına bağlı olarak güncellenen, dinamik bir mali sistem talep ediyor. Federal hükûmet ise bu sisteme dönülmesini istemiyor. Konu zirvede kesin bir çözüme kavuşmadı ancak merkez ile yerel yönetimler arasında bir çalışma grubu oluşturulacak ve Haziran ayında taraflar yeniden bir araya gelecek. Nihai karar ise kasım ayında verilecek.

Bavyera, Saksonya ve Saksonya-Anhalt eyaletleri hükûmete daha eleştirel yaklaşıyor ve Federal yönetimin öngördüğü 1 milyar avroluk artışın yetersiz olduğunu belirtiyor. Taraflar "düzensiz göçü azaltma" konusunda mutabık kaldı. Scholz, Almanya'nın komşularıyla sınır kontrolleri başlatması önerisine karşı olmadığını ifade etti.

Sınır dışı işlemleri konusunda ise bir dizi yasa değişikliği planlanıyor. Sınır dışı amacıyla yapılan hapis kararlarının ve bunların süresinin "iltica başvurularının durumundan bağımsız olarak mümkün hale getirilmesi" kabul edildi. Sınır dışı için yapılan gözaltılarda ise 10 gün olan gözaltı süresinin 28 güne çıkartılması konusunda mutabakata varıldı.

Karara eleştiriler geldi

Alman Şehir ve Belediyeleri Birliği Başkanı Gerd Landsberg, zirveden çıkan kararların belediyeler için hayal kırıklığı olduğunu belirtti. Landsberg, 1 milyarlık ek bütçenin yetersiz olduğunu ve kasım ayına kadar uzun vadeli bir çözüm planlanmasının çok geç olduğunu söyledi.

Almanya Bölge Yönetimler Birliği Başkanı Reinhard Sager ise belediye temsilcilerinin toplantıya davet edilmemesini eleştirdi ve ilçelerin acil sorunların ertelenmesinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Sol Partili Dietmar Bartsch da zirveyi “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi. AfD’li Alice Weidel ve Tino Chrupalla ise daha fazla mülteci için daha fazla bütçe ayırmanın mülteci krizini çözmeyeceğini, aksine uzatacağını belirtti.

Koalisyon ortağı Yeşiller Partisi’nden Federal Meclis Üyesi Karoline Otte de zirveden çıkan kararların tüm kırmızı çizgilerin aşıldığını gösterdiğini söyledi. Otte, kararların mültecilerin haklarını büyük ölçüde kısıtlamayı hedeflediğini ve temel sığınma hakkının tarih olacağını belirtti.

Geri Dön 12 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN