Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
04 Ekim 2022 Salı

Modern Göç Yasası yolda

Almanya’da ciddi bir kalifiye işçi açığı bulunuyor. Hükûmet, bunun önüne geçmek için yeni bir göç yasası hazırlığında. Bu yasayla birlikte kalifiye işçilerin Almanya’ya gelişinin kolaylaştırılması planlanıyor.

SPD’li Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, vasıflı işçi açığını kapayabilmek Göç Yasası’nda değişiklik yapılacağını söyledi. Bakan Heil, vasıflı işçileri çekmek için bu sonbaharda “Modern Göçmenlik Yasası” sunacaklarını belirtti. Heil, Funke Medya’ya verdiği demeçte kalifiye işçi eksikliğinin, Almanya’nın büyümesi üzerinde kalıcı bir fren haline gelmesine izin vermemek adına yurt dışından nitelikli göçün gerekli olduğunu vurguladı. Heil, “Nitelikli iş gücünün güvence altına alınması konusu, Almanya için bir refah sorunu olmaya devam ediyor” dedi.

Üç parti, Göçmenlik Yasası'nı daha da geliştirmek için zaten koalisyon anlaşmalarında anlaşmışlardı. Bu anlaşmaya atıfta bulunan SPD’li bakan, “Bu noktada, eğitim, ileri eğitim, kadınların istihdamı ve ayrıca gerekli nitelikli göç modern göçmenlik yasası için kilit noktalar olacak” dedi.

Fırsat kart uygulaması

Bu amaçla, federal hükümet “Fırsat kart” adı verilecek bir uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor. Dört şarttan üçünü yerine getirene, Amerika’daki yeşil kart benzeri bir kart verilecek ve göçmen işçi alımı kolaylaştırılacak. Kriterler arasında, bir diplomaya sahip olmak, 35 yaşından küçük olmak, en az üç senelik mesleki tecrübe, Almanca bilmek veya daha önce Almanya’da yaşamış olmak. Bu dört şarttan en az üçünü taşıyanlara kolay vize verilecek.

Diploma şartında da değişiklik var. Geçmişten farklı olarak yurt dışında yeterlilik ve mesleki deneyim kanıtı, ülkeye giriş için yeterli olacak. Uzun süren denklik prosedürü, işe girişten sonra ve işe paralel olarak takip edilebilecek.

Federal hükûmet, nitelikli göçmenler için Alman vatandaşlığına geçişi de kolaylaştırmak istiyor. Yeni yasada, vatandaşlığa geçiş süresinin 3 yıla kadar indirilmesi mümkün olabilir. Prosedürler de kolaylaştırılacak.

Temmuz ayında Çalışma Bakanı Heil ve Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, yasa tasarısının ‘kilit noktalarını’ duyurmuş ve nitelikli iş gücünün Almanya'ya göçünü kolaylaştırmak istediklerini belirtmişlerdi. 

Geri Dön 04 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN