Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
08 Ağustos 2023 Salı

Milyonlarca kişiye emlak vergisi şoku

Federal hükûmetin emlak vergisini artırmamayı taahhüt etmesine rağmen, emlak vergisi oranları artmaya devam ediyor. 2022'de her 8 belediyeden biri emlak vergisi tahakkuk oranını yükseltti.

Milyonlarca kişiye emlak vergisi şoku

Almanya'da 2022 yılında 8 belediyeden biri emlak vergisi tahakkuk oranını yükseltti. Ortalama emlak vergisi tahakkuk oranı yüzde 391 olarak gerçekleşti, bu da bir önceki yıla göre yüzde 5'lik bir artış anlamına gelir. 2005 yılında ise bu oran ortalama yüzde 317 idi. Özellikle Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bu oran yüzde 565'e kadar çıktı.

Denetim ve danışmanlık şirketi Ernst & Young tarafından düzenlenen bir rapora göre; ülke genelinde emlak vergisi değerlendirme oranları ortalama 5 puan arttı. Kuzey Ren Vestfalya, en kalabalık eyalet olarak en büyük emlak vergisi artışını yaşadı; eyaletteki belediyelerin yüzde 26'sı emlak vergisi oranını artırdı.

Federal hükûmetin emlak vergisini artırmamayı taahhüt etmesine rağmen, emlak vergisi oranları artmaya devam ediyor. En düşük artışlar; Saksonya-Anhalt, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde kaydedildi.

İnşaat sektörü krize sürükleniyor

Son zamanlarda inşaat maliyetleri o kadar arttı ki, şirketler yeterli kâra ulaşamadıkları için projelere başlamak istemiyor. Bu nedenle özellikle apartman projelerinin durması bekleniyor. Uzmanlar, sektördeki bu durumun bir süre daha devam edeceği görüşünde.

2024 yılı için hükûmetin yeni konut hedefi 400 bin. Federal Konut ve Emlak Şirketleri Birliği’nin beklentisi ise 214 bin. Yani beklenti, hedefin neredeyse yarısı.

Alman İnşaat Endüstrisi Merkez Birliği (ZDB) İcra Kurulu Başkanı Felix Pakleppa, inşaat sektörünü çöküşten kurtulmanın çözümü olarak yeni sübvansiyon olanakları, düşük KDV, daha iyi inşaat koşulları ve daha düşük arazi devir vergisi olarak görüyor.

Federal İnşaat Bakanlığının bütçesi 2024 yılında 7 milyar avro yükselecek. Ancak Pakleppa gibi birçok kişi bun yeterli bir artış olmadığı görüşünde. Pakleppa, en az 23 milyar avroluk bir sübvansiyon açığının altını çiziyor. 

Geri Dön 08 Ağustos 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN