Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Ocak 2024 Çarşamba

Milyonlarca çalışanın toplu sözleşmesi doluyor

Almanya'da milyonlarca çalışanın toplu iş sözleşmeleri bu yıl sona erecek. Sendikalar, yaklaşan toplu pazarlık öncesi çalışanların maaşlarında önemli artışlar talep ediyor.

Alman Sendikalar Birliği (DGB) Başkanı Yasmin Fahimi, DPA'ya yaptığı açıklamada, "Birçok yerde cüzdan üzerindeki baskı hâlâ büyük. Son 18 ayda Almanya'da tüm sektörlerdeki sendikalar yaptıkları çok iyi toplu sözleşmeleriyle, büyük enflasyon baskısını hafifletmeyi başardılar. Yeni yılda sendikaların da toplu pazarlıkta uygun ve sorumlu sonuçlara ulaşacaklarını varsayıyorum" dedi. 

Fahimi, "Asıl sorun şu ki, 2 kişiden yalnızca 1'i hâlâ toplu sözleşmelerle korunuyor. Ücretlerdeki artış, özellikle alt gelir grupları için fiyat artışına karşılık gelmiyor" ifadelerini kullandı. Bu nedenle Fahimi, SPD'li Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından planlanan 'toplu sözleşme uyumuna' ilişkin yasayı hatırlattı. Heil, yalnızca toplu sözleşmelere bağlı şirketlerin federal kamu ihalelerinden yararlanabilmesini öngören anlaşmayı koalisyon anlaşmasında uygulamak istiyor.

Fahimi, "Federal hükûmete, Federal Tarife Uyum Yasasını uygulaması için çağrıda bulunuyorum. Eğer bu olmazsa, politikacılar sömürüye dayalı istihdam ilişkilerini kontrol altına alma zorluğuyla giderek daha fazla karşı karşıya kalacaklar" diye uyardı.

Hans Böckler Vakfı'nın Ekonomik ve Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne göre; DGB sendikaları tarafından kabul edilen toplu sözleşmelerin süresi, yaklaşık 12 milyon çalışan için Aralık 2024'te sona erecek.

Geri Dön 03 Ocak 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN