Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Haziran 2024 Pazartesi

Merz: AfD'ye karşı trafik ışığını değil, bizi seçin

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, aşırı sağcı AfD'nin özellikle Doğu Almanya'daki gücüne karşı seçmenlere, trafik ışığı partileri yerine CDU'yu tercih etmeleri çağrısında bulundu.

ZDF'e konuşan Merz, federal hükûmetin politikalarının aşırı sağcı partilerin yükselmesine neden olduğunu savundu. Merz, CDU'nun Doğu Almanya'daki eyalet seçimlerinde AfD ve Sahra Wagenknecht'in partisi (BSW) karşısında belirleyici güç olduğunu söyledi. "SPD, FDP ve Yeşiller'in Doğu'da pek bir rolü kalmadı, oysa CDU ikinci en güçlü parti," diyen Merz, seçmenlere CDU'yu desteklemeleri çağrısında bulundu.

Eyalet seçimleri ve AfD'nin yükselişi

Sonbaharda Thüringen, Saksonya ve Brandenburg'da yapılacak seçimlerde AfD'nin güçlü konumda olduğunu vurgulayan Merz, CDU'nun istikrarlı bir hükûmet için tek seçenek olduğunu söyledi. MDR'nin anketine göre Saksonya'da AfD yüzde 30, CDU ise yüzde 29 oy oranına sahip. BSW'nin ise yüzde 15 oy oranıyla üçüncü güçlü parti olarak parlamentoya girmesi bekleniyor.

Thüringen'de ise AfD yüzde 28 ile birinci sırada yer alıyor ve BSW ile birlikte neredeyse oyların yarısını alıyor.

BSW ile işbirliği tartışmaları

Merz, BSW ile olası bir işbirliği konusunda CDU eyalet teşkilatlarının karar yetkisine sahip olduğunu vurguladı. Thüringen ve Brandenburg'daki bazı CDU liderleri, BSW ile işbirliğine açık olduklarını belirtirken, Merz ulusal düzeyde böyle bir koalisyona karşı olduğunu açıkladı.

Ukrayna'ya destek devam edecek

Merz, Ukrayna'ya verilen desteğin devam etmesi gerektiğini savundu. Doğu Almanya'da bu desteğin eleştirildiğini kabul eden Merz, "Yine de bu ülkeye yardım etmeliyiz," dedi. Aynı görüşü paylaşan Başbakan Scholz da ARD'deki röportajında, Ukrayna'yı desteklemenin alternatifsiz olduğunu belirtti. Scholz, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla sınırların zorla değiştirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Geri Dön 24 Haziran 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN