Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına uyarısı: Kış geri geliyor - 15 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Şubat 2024 Cuma

Maske skandalı CSU’lu vekillerin başını ağrıtacak

Hükûmet, milletvekillerinin rüşvet ve yolsuzluğa karışması hâlinde uygulanacak cezaları sertleştirmeyi amaçlıyor. Maske skandalına adı karışan CSU'lu vekiller hapis cezası alabilir.

Almanya'da SPD, Yeşiller ve FDP partilerinden oluşan koalisyon hükûmeti, milletvekillerinin rüşvet ve yolsuzluk faaliyetlerine karışması durumunda uygulanacak cezaları sertleştirmeyi amaçlıyor. Trafik ışığı olarak adlandırılan koalisyonun Federal Meclis grupları, meclis dışında ticari kazanç sağlayan ve yetkilerini kötüye kullanan milletvekilleri için 3 yıla kadar hapis veya para cezası içeren yasa tasarısı üzerinde çalışıyorlar.

Bu girişim, özellikle koronavirüs pandemisi sırasında eski CSU milletvekillerinin maske anlaşmaları aracılığıyla milyonlarca avro komisyon kazandıkları skandalın ardından geldi. Mevcut durumda, bu tür suçlarda bulunan milletvekilleri herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmıyor. Yeni yasa tasarısının hayata geçirilmesi için Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılması gerekiyor.

SPD Meclis Grubu Genel Sekreteri Johannes Fechner, yasanın sıkılaştırılmasının, vatandaşların milletvekillerinin kamu yararına çalıştıklarına olan güvenini artıracağını belirtti. FDP'li Stephan Thomae ve Yeşiller Partisi Milletvekili Canan Bayram da, görevini kötüye kullananların cezalandırılması gerektiğini ve milletvekillerinin kendi çıkarları için konumlarını istismar etmelerinin demokrasiye zarar verdiğini ifade ettiler.

Korona döneminde yaşanan maske skandalı sonrasında CDU ve CSU partilerinden 3 milletvekili istifa etmişti. Yeni yasa tasarısı, benzer durumların önüne geçilmesi ve milletvekillerinin görevlerini kötüye kullanmalarının önlenmesi amacını taşıyor.

Geri Dön 23 Şubat 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN