Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Nisan 2023 Çarşamba

Maliye Bakanı: Kemer sıkacağız

Federal bütçedeki tasarruflarla ilgili, 'kemer sıkma' açıklaması yapan Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’a; SPD, Yeşiller ve Sol Parti’den tepki geldi.

Maliye Bakanı: Kemer sıkacağız

4 ila 18 milyar avro arasındaki açığın kapatılması için kemer sıkma politikasına geçmek isteyen Almanya Federal Maliye Bakanı Chistian Lindner, 2024 yılında 424 milyar avro girdi beklediklerini ifade etti. Rheinische Post’a konuşan FDP’li Bakan Linder, bakanlıklara bütçe taleplerini belirlerken titiz düşünmeleri çağrısında bulundu.

Lindner, “Politikacılar, vatandaşın ödediği parayla (vergi) nasıl geçineceklerini yeniden öğrenmek zorundalar. Artık her bir konu gerekçesi ve miktarı üzerinden tartışılacak” dedi.

“Daha fazla kemer sıkmamız gerekir”

Mayıs ayı vergi tahminlerinin ardından 21 Haziran'da kabine tarafından onaylanacak ve ardından kararlaştırılmak üzere Federal Meclis’e gidecek olan 2024 bütçesine ilişkin olarak, bütçe açığı vermeden oluşturulması gerektiğini vurgulayan Bakan Lindner, “Örneğin savunma veya eğitim gibi konularda ek harcama öncelikleri belirlemek istiyorsanız; bu başka yerlerde daha da fazla kemer sıkmanız gerektiği anlamına gelir” dedi. 

Toplu sözleşme görüşmelerindeki zam artışları da göz önünde bulundurulduğunda, devlet giderlerinin büyük ölçüde artacağını hatırlatan Lindner, bütçenin adil bir şekilde dağıtılması için gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulunarak vergi artışına karşı olduğunu da söyledi.

Eleştiri yağmuruna tutuldu

Lindner’ın federal bütçedeki tasarruflarla ilgili açıklamalarına SPD, Yeşiller ve Sol Parti’den tepki geldi. 

DPA’ya konuşan SPD Meclis Grubu Bütçe Politikası Sözcüsü Dennis Rohde, "Sonuçta, Almanya'da paranın neye harcanacağına Federal Maliye Bakanı değil, Federal Meclisi karar veriyor.” dedi. Rohde, "Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde iç, dış ve sosyal güvenliği sağlamalıyız. Trafik ışığı koalisyonu olarak başarılı olacağımıza eminim" ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partisi Grup Başkan Yardımcısı Andreas Audretsch ise şöyle konuştu:

Maliye bakanının artık her şeyi açık fikirlilikle konuşmaya hazır olması iyi. Her şey masada olmalı. Çocuklarımız ve iklim korumaya öncelik verilmeli. Fosil yakıtlar için iklime zarar veren sübvansiyonlar ortadan kadırılmalı. Devasa şirket arabalarını sübvanse etmek için bütçe ayrılmamalı. Geleceğe yatırım yapmak ve çocuklarımızı yoksulluktan kurtarmak için para ayrılmalı. İyi bir bütçe politikası, önceliklerin belirlenmesi anlamına gelir.

Sol Parti Bütçe Uzmanı Gesine Lötzsch de t-online’a verdiği demeçte, federal hükümete ait inşaat projelerinin ertelenmesi çağrısında bulundu. Lötzsch, “Yetkililerin büyük bir kısmı zaten home office çalışıyor” dedi. "İnşaat projeleri de dahil olmak üzere federal bütçedeki tüm harcama kalemlerinin elbette sorgulanması gerektiğini" ifade eden, CDU’lu Christian Haase, ise “İnşaatların dondurulması tabu olmamalı" diye konuştu.

Geri Dön 12 Nisan 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN