Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
05 Mayıs 2023 Cuma

Lauterbach: İlaç krizi 10 yıldır biliniyordu

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Almanya’nın gündeminden düşmeyen ilaç krizine ilişkin, “Bu konuda yaşanan sorunlar 10 yıldır biliniyordu” diye konuştu.

Almanya’da pek çok ilaçta yaşanan tedarik sorunu, gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle çocuklara yönelik ateş dürücü, ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçlarda çok ciddi bir tedarik krizi yaşanıyor. Ülkedeki ilaçların yaklaşık yüzde 80'i Çin ve Hindistan gibi ülkelerde üretilen muadil ilaçlardan oluşuyor. İlaç krizine ilişkin de açıklama üstüne açıklama yapılıyor.

“Devlet sabit alma garantisi vermeli”

Bu açıklamalardan biri de, Kuzey Ren-Vestfalya Eczacılar Birliği Başkanı Thomas Preis’den geldi. Preis, Rheinische Post’a verdiği demeçte; "Aşıda olduğu gibi, tedarik sıkıntısının giderilebilmesi ve ulusal bir antibiyotik rezervi oluşturulabilmesi için devlet sabit alma garantisi vermeli" ifadelerini kullandı.

Lauterbach’dan yorum gecikmedi: 10 yıldır biliniyordu

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ise dpa'ya verdiği demeçte, “Bu konuda yaşanan sorunların 10 yıldır bilindiğini ve şimdiye kadar pek bir şey yapılmadığını belirtmeliyim. Hızlı bir şekilde kabineden bir yasa çıkardık ve Meclis’teki meslektaşlarımızın da bu yasayı hızla geçireceğinden eminim” diye konuştu.

Yeni yasayla ne amaçlanıyor?

Kabine, Lauterbach'ın soruna ilişkin çözümleri amaçlayan “İlaç Tedarik Darboğazıyla Mücadele ve Tedariği İyileştirme Yasası” tasarısını nisan ayı başında geçirmişti.

Bu yasayla, üreticilerin Almanya’daki çocuk ilaçları için daha yüksek satış fiyatları talep etmeleri ve böylece Almanya’ya yapılan teslimatların daha değerli hale gelmesi amaçlanıyor. Ayrıca, önemli ilaçların birkaç ay saklanması zorunluluğu da getiriliyor. Antibiyotikler söz konusu olduğunda, Avrupa’da aktif bileşenler üreten üreticilere daha fazla söz hakkı tanınması öngörülüyor.

Bremen, Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya ve Baden-Württemberg başta olmak üzere bazı eyaletler, çocuklar için antibiyotiğin ithalat kurallarını şimdiden gevşetiyor.

Geri Dön 05 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN