Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
18 Ocak 2023 Çarşamba

Lambrecht’in istifasının maliyeti ve yerine gelecek isme övgü

Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in istifasının toplam 216 bin avroya kadar maliyeti olacağı hesaplandı. Yerine gelecek Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Pistorius için övgü dolu sözler sarf edildi. 

Lambrecht’in istifasının maliyeti ve yerine gelecek isme övgü

Federal Savunma Bakanı Christine Lambrecht, yoğun eleştirilerin ardından 16 Ocak Pazartesi günü istifa etti. Businness Insider, istifanın Almanya'ya maliyetini hesapladı. SPD'li eski Bakan, istifasının ardından üç ay boyunca toplam 48 bin avro maaş alacak. Lambrecht üç ayın ardından iş bulamazsa maaşının yarısını almaya devam ederek 2025'e kadar toplam 168 bin avro ödenek alacak. Lambrecht, 65 yaşından itibaren ise emekli aylığı olarak 4 bin 500 avro alacak. 

Eski Bakan, istifasına ilişkin sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Medyanın aylardır şahsıma odaklanması, askerler, silahlı kuvvetler ve Alman vatandaşlarının çıkarına olan güvenlik politikası kararları hakkında objektif haber yapılmasına ve tartışılmasına pek izin vermiyor. Askerlerin ve ordudaki çok sayıda motive olmuş insanın değerli çalışmaları ön planda olmalıdır. Bu nedenle görevimden ayrılmaya karar verdim" ifadelerini kullanmıştı. 

Yerine gelecek isim belli oldu

Lambrecht'in görevini Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Pistorius devralacak. Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, yazılı açıklama ile Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Pistorius Savunma Bakanı olacağını bildirdi. 62 yaşındaki Pistorius, 2013'ten bu yana ilk erkek Savunma Bakanı olacak. Hükümet Sözcüsü, Pistorius'un 19 Ocak'ta Cumhurbaşkanı'ndan atama belgesi alıp Federal Meclis'te yemin edeceğini dile getirdi. 

Yeni bakana övgü dolu sözler

Şansölye Olaf Scholz, 'seçkin bir siyasetçinin' Savunma Bakanı olmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Scholz, yıllardan beri güvenlik politikası ile uğraşan Pistorius'un bilgisi ve yaptırım gücü ile Alman ordusunu bu dönüm noktasından geçirecek uygun kişi olduğunu bildirdi. 

Sosyal medya hesabından Pistorius'u göreve gelmesini tebrik eden Maliye Bakanı Christian Lindner, "Önümüzde özellikle özel fonun uygulanmasıyla ilgili büyük bir görev var” dedi. FDP'li isim, fonun kullanımı ile ilgili iki bakanlığın iyi bir iş birliği yürüteceğini kaydetti. 

Yeşiller'den Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Pistorius'un zor durumlarda çelik gibi sinirlere sahip deneyimli bir siyasetçi olduğunu söyledi. 

SPD'li AB Parlamentosu Başkan Yardımcısı Katarina Barley, Sosyal Demokratların en iyilerinden olarak tanımladığı Pistorius için, "Bundeswehr bunu hak ediyor” dedi. 

Boris Pistorius kimdir?

63 yaşındaki Boris Pistorius, Osnabrück’ta doğdu. 1978-1980 arasında dış ticarette meslek eğitimi alıp askerliğini tamamladı. Osnabrück ve Münster’de hukuk eğitimi gördü. 2006-2013 döneminde Osnabrück Belediye Başkanlığı yaptı. SPD'li siyasetçi, 2013'ten beri Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı. 

Geri Dön 18 Ocak 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN