Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
11 Ekim 2022 Salı

Komisyon önerdi: Faturayı devlet ödesin

Almanya’da enerji fiyatlarının düşürülmesi için kurulan uzman komisyonunun ilk önerisi aralık ayında tüm faturaları devletin ödemesi oldu.

Komisyon önerdi: Faturayı devlet ödesin

Uzmanlar aralık ayında ek faturalar (Gasabschlag) için tüm özel ve ticari müşterilere devlet yardımı verilmesini önerdi. Doğalgazda tavan fiyat uygulamasına ise, gelecek yıl mart ayında başlanabileceği ve 2024 mart ayına kadar sürebileceği belirtildi.

Komisyonun tavsiyesi sonrası alınan, ‘tüm faturaların ödenmesi kararının’ ardından önümüzdeki baharda devreye girecek planla da faturalara üst sınır getirilirken hane halkı enerji tasarrufuna yönlendirilecek.

2023 yılının mart ayından 2024'ün nisan ayına kadar özel konutlarda önceki yılda tüketilen doğalgaz miktarının yüzde 80'ine kadar olan kısmında kilovatsaat fiyatı 12 sent olacak. Geriye kalan yüzde 20’lik kotanın ise piyasa fiyatları üzerinden ücretlendirilmesi önerildi. Sanayi şirketleri ise 1 Ocak 2023'ten 2024 yılının nisan ayı sonuna kadar önceki yıl tüketimlerinin yüzde 70'ine kadar olan kısmı için kilovatsaat başına 7 sent ödeyecek.

Uzmanlara göre devlet desteğinin belirli kotalarda sağlanması enerji tasarrufunda teşviği de artırabilir. 

Bölgesel ısınma için de doğalgaz fiyatına benzer şekilde bir tavan fiyat geliyor. Tüketimin yüzde 80’i temel kotadan karşılanması planlanıyor. Bölgesel ısınmanın bedeli kilovatsaat başına 9,5 sentlik bir brüt fiyat olabilir.

Hem özel konut hem de endüstriyi rahatlatacak önlemlerin maliyeti ise yaklaşık 91 milyar avro olabilir. Ekonomi Bakanlığı henüz nihai bir konsept olmadığını belirtti.

Önerilere göre, hem özel hane hem de ticari müşterilerin, ödenekler için aylık faturalarını bir devlet dairesine ibraz etmeleri gerekiyor. 

Komisyon, herhangi bir doğalgaz kıtlığı yaşanmaması için hanelerde ve sanayide önceki yıllara göre yüzde 20 oranında enerji tasarrufu yapılması gerektiğini bildirdi. 

SPD meclis grubunda Katja Mast önerilerin hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesi gerektiğini, çok sayıda şirket ve vatandaşın ekonomik baskı altında olduğunu söyledi. 

Komisyon, 17 ve 24 Ekim'de yeniden toplanması bekleniyor. Uzmanlar ulusal yardım seçeneklerinin yanı sıra, Avrupa genelinde de fiyat artışlarını dengeleyecek planlar üzerine çalışıyor. 

Uzman ekibin başkanı Veronika Grimm, fiyatlar Ukrayna işgali öncesi seviyesine dönmese bile bireyler ve şirketlerin sübvansiyonlar sayesinde yeni normale uyum sağlayabileceğini belirtti. 

"Bu gelecekte fiyatların tekrar 7 sente kadar düşeceği anlamına gelmiyor" diyen Grimm, "Uzun bir süre daha Rus doğal gazı satın almayacağız" ifadelerini kullandı.

Geri Dön 11 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN