Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
18 Kasım 2023 Cumartesi

Komisyon, Lindner'in bütçesini makasladı

Almanya'da Federal Meclis Bütçe Komisyonu, Maliye Bakanı Christian Lindner'in bütçe taslağında çok sayıda değişiklik yaptı.

Komisyon, Lindner'in bütçesini makasladı

Değişiklikler arasında ebeveyn parasının gelir sınırının kademeli olarak düşürülmesi, enerjide tavan fiyat uygulamasının uzatılması, imalat sektörüne yönelik elektrik vergisi indiriminin maliyetinin artması, yurtdışındaki insani yardımlara 700 milyon avro daha fazla bütçe ayrılması, göçmenlere yönelik entegrasyon kurslarına ve danışmanlık hizmetlerine 180 milyon avro daha fazla bütçe ayrılması, Ukrayna'ya yapılan askeri yardımın 8 milyar avroya çıkarılması ve elektrik yoğun şirketlere ilave sübvansiyon planlanması yer alıyor.

Ebeveyn parası

Federal Aile Bakanlığı, yüksek gelirli kişilere yönelik ebeveyn parasına ilişkin tartışmalı üst sınırı duyurdu. Ebeveyn parasının ödendiği gelir sınırı birdenbire değil, kademeli olarak düşürülecek. Mart sonuna kadar hiçbir şey değişmeyecek.

Aile Bakanı Lisa Paus (Yeşiller Partisi), başlangıçta yardımın ortak vergilendirilebilir geliri 150 bin avronun altında olan çiftlere verilmesini önermişti. Şu anda Elterngeld yıllık vergiye tabi geliri 300 bin avroya kadar olan ailelere (tek ebeveyn 250 bin avro, çiftler için 300 bin avro) ödeniyor. Ancak yapılan son kararda, bu radikal geçiş yumuşatıldı ve miktarlar şöyle belirlendi:

  • Mart 2024’ten itibaren, vergiye tabi yıllık gelirde üst sınır 200 bin avro;
  • Nisan 2025'ten itibaren ise 175 bin avro olarak belirlendi.

Enerjide tavan fiyat uygulaması

Enerjide tavan fiyat uygulaması mart sonuna kadar uzatıldı. Buna göre; fiyatlar, özel tüketimin büyük bir kısmı için -kilovatsaat başına elektrik için 40 sent ve doğalgaz için 12 sent- tavan fiyat olarak devam edecek. Üst sınır, önceki yılın tüketiminin yüzde 80'i için geçerli olmak üzere, kalan tüketim için sözleşmede anlaşılan tarifenin ödenmesi gerekiyor. Normalde, enerji fiyatlarında tavan fiyat uygulaması 31 Aralık 2023'te sona erecekti.

Diğer değişiklikler

  • İmalat sektörüne yönelik elektrik vergisi indirimi beklenenden daha pahalı olacak. Trafik ışığı koalisyonu 2024 ve 2025 için 3,25 milyar avroluk maliyet bekliyor.
  • Hükûmet, yurtdışındaki insani yardım faliyetleri için de önceki plana göre karşılaştırıldığında 700 milyon avro daha fazla bütçe ayırdı.
  • Göçmenlere yönelik entegrasyon kursları ve danışmanlık hizmetlerine ayrılan fon da artırıldı. Başlangıçta planlanan 880 milyon avroluk bütçe, 1,06 milyar avroya çıkarıldı. Ayrıca gönüllü hizmetler için de 80 milyon avro daha ayrıldı.
  • Ukrayna'ya yapılan askeri yardımın iki kat arttırılarak 8 milyar avroya çıkarılmasına karar verildi.
  • Elektrik yoğun şirketlere yaklaşık 1,3 milyar avroluk ilave sübvansiyon planlanlanıyor.

Görüşmeler perşembe gününe kadar sürecek

Komisyonun nihai kararı hâlâ bekleniyor. Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararından sonra pek çok soru yanıtsız kaldığı için uzmanların, salı günü dinlenmesi ve görüşmelerin önümüzdeki perşembe günü resmi olarak sona ermesi planlanıyor. Ancak o zaman, federal hükûmetin önümüzdeki yıl ne kadar yeni borç alacağı ve genel olarak neye, ne kadar para harcanacağı hakkında detaylı bilgi mevcut olacak. Federal Meclis’in bütçe taslağınının 27 Kasım ile 1 Aralık arasındaki oturum haftasında geçmesi gerekiyor.

Geri Dön 18 Kasım 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN