Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Ocak 2024 Salı

Kira fiyatlarına büyük zam yolda

Alman Kiracılar Birliği, ülkede konut inşaatında yaşanan krizi ve yeni yasal düzenlemeleri işaret ederek, kiralardaki ciddi artış endişelerini dile getirdi.

Kira fiyatlarına büyük zam yolda

Başkan Lukas Siebkotten, son iki yılda mevcut kira sözleşmelerinde keskin bir artış yaşandığını ve özellikle Münih'te kira endeksinin yüzde 21 arttığını belirtti. Siebkotten, giderek artan enerji maliyetleri ve konut sıkıntısı nedeniyle kiracıların endişeli olduğunu ifade etti.

"Ciddi bir sosyal sorun"

Almanya'da konut maliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre yüksek olduğuna dikkat çeken Alman Merkez Emlak Kurulu (ZIA) Başkanı Andreas Mattner ise; hükûmet düzenlemelerinin konut maliyetlerindeki patlamaya neden olduğunu ve kira artışlarının kaçınılmaz olduğunu savundu. Mattner, ülkede şu anda yarım milyondan fazla konut açıı olduğunu ve 2027'de bu açığın 830 bine çıkacağını söyledi. Kurul başkanı durumu, 'ciddi bir sosyal sorun' olarak nitelendirdi.

DZ Bank tahminine göre, 2025 yılına kadar yıllık tamamlanan konut sayısının 200 bine düşeceği ve bu durumun trafik ışığı koalisyonunun hedeflerinin yarısı kadar olacağı öngörülüyor. Konut piyasasının canlanması beklentisi içinde olan Federal İmar Bakanı Klara Geywitz ise iyimser bir tablo çizdi.

Kira artışları orta ve uzun vadede sürecek

Konut inşaatında maliyetleri azaltmaya yönelik önerilerde bulunan Alman Ekonomi Enstitüsü (IW), kamu arazilerinin daha ucuza satılması, emlak devir vergisinin askıya alınması gibi önlemlerle sektörü hareketlendirebileceğini ifade etti. Ancak uzmanlara göre, son yıllarda artan inşaat maliyetleri, yüksek kredi faiz oranları ve bütçe kesintileri nedeniyle sektörde belirsizlik ve güvensizlik atmosferi oluştu. Konut Gayrimenkulleri Uzmanı Roman Heidrich, Almanya genelinde kira artışlarının orta ve uzun vadede devam edeceğini öngördü.

Geri Dön 16 Ocak 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN