Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Haziran 2024 Cumartesi

Kiliseler üye kaybediyor

Almanya'da geçen yıl Katolik kilisesi yaklaşık 400 bin, Protestan kilisesi ise 380 bin üye kaybetti. Alman Piskoposlar Konferansı'nda sunulan verilere göre, son yıllarda her iki büyük kilise de üye kaybı yaşıyor.

Kiliseler üye kaybediyor

Geçen yıl 400 bin kişi Katolik Kilisesi'nden ayrıldı. 2023 yılı sonunda Katolik Kilisesi'nin üye sayısı 20,35 milyona düştü. Bu rakam, nüfusun yüzde 24'üne denk geliyor ve 2024'te ilk kez 20 milyonun altına inebilir. Üye kaybında, ölenlerin sayısının vaftiz yoluyla eklenenlerden fazla olması ve din adamı sayısındaki düşüş etkili oldu.

Protestan Kilisesi de benzer bir durumla karşı karşıya. Geçen yıl 380 bin kişi kiliseden ayrıldı ve üye sayısı 18,56 milyona düştü.

Kilise Vergisi ve ayrılma sebepleri

Almanya'da kilise üyeleri, normal vergilere ek olarak kilise vergisi de ödüyor. Kiliseden ayrılanlar ise bu vergiden muaf tutuluyor. İşsizler, öğrenciler ve emekliler gibi düşük gelirliler de bu vergiden muaf.

Din adamlarının karıştığı istismar vakaları, birçok Hristiyan'ın kiliseden ayrılmasına neden oldu. Bu durum, kamuoyunda geniş yankı buldu.

Geri Dön 29 Haziran 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN