Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Aralık 2023 Cuma

KDV oranı restorana gitme isteğini baltaladı

Almanların yüzde 65'i KDV'deki artıştan sonra restoranlara daha az gideceklerini söyledi.

Almanya'da koronavirüs salgınının etkilerini hafifletmek için, gastronomi sektörünü desteklemek amacıyla restoran ve kafe gibi işletmelerdeki KDV oranı geçici olarak yüzde 7'ye düşürülmüştü. Enerji krizi sebebiyle bu düzenleme birkaç kez uzatıldı ve son olarak bu yılın sonuna kadar geçerli olacak şekilde ayarlandı. Ancak, 1 Ocak'tan itibaren KDV oranı yüzde 7'den yüzde 19'a yükseltilecek.

Bild gazetesinin yaptığı bir ankete göre, Almanların yüzde 65'i KDV'nin artması sonrasında restoranlara daha az gitmeyi planlıyor. Bu durum, restoranların daha az müşteri çekmesine ve hatta kapanma riskiyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir. Bavyera Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger, bu vergi artışının yiyecek-içecek sektöründe büyük sorunlara neden olacağını ve sosyal yaşamın önemli bir parçası olan yemek yeme ve kutlama etkinliklerine zarar vereceğini belirtti.

Özellikle Almanya'nın sınır bölgelerindeki işletmeler bu durumdan etkilenecek gibi görünüyor. Aiwanger, Avusturya ve Çekya sınırlarına yakın işletmelerin KDV artışı sonrasında rekabet gücünü kaybedeceği ve turistlerin tatil tercihlerinin değişeceği konusunda uyarıda bulundu. Bu durum, sınır bölgelerindeki işletmeler için ek bir zorluk oluşturabilir.

Geri Dön 01 Aralık 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN