Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
18 Kasım 2023 Cumartesi

KDV indirimi bitiyor, fiyatlar yükselecek

Almanya'da koalisyon hükûmeti, restoranlardan alınan KDV oranının yeni yıldan itibaren yüzde 19'a yükseltilmesi konusunda anlaştı.

Koronavirüs salgını döneminde gastronomi sektörünün krizi atlatmasına yardımcı olmak amacıyla restoran ve kafelerdeki KDV oranı yüzde 7'ye düşürülmüştü. Bu düzenleme daha sonra enerji krizi nedeniyle birkaç kez ve son olarak bu yılın sonuna kadar uzatıldı.

Ancak hafta başında KDV indiriminin son kez 2024 yılı sonuna kadar uzatılması çağrısında bulunan FDP'nin bile bundan vazgeçtiği kaydedildi. Yiyecek-içecek sektörü kısa bir süre önce vergi indiriminin sona ermemesi için yoğun bir kampanya yürütmüştü. Alman Otel ve Restoran Birliği (DEHOGA), kısa süre önce bir iflas dalgası uyarısında bulunmuştu.

Ancak KDV'de kalıcı bir indirime gidilmesinin milyarlarca avroluk vergi kaybına yol açacağına dikkat çekildi. Maliye Bakanlığı, eylül ayında KDV indiriminin hacmini 3,4 milyar avro olarak açıklamıştı.

Vatandaş cebindeki parayı sayacak

KDV'nin yüzde 7'den yüzde 19'a yükselmesi sonrası; artık restoranda yemek yemek hayal olacak. Bild gazetesinin yaptığı hesaplamaya göre, örneğin döner 6,90 avrodan 7,67 avroya, patates kızartması (pommes) 3,50 avrodan 3,89 avroya, pizza 10 avrodan 11,12 avroya, McDonald's'ta bir BigMac menüsü önceden 11,69 avro 13 avroya çıkacak.

Sektör iflas tehlikesiyle karşı karşıya

Alman Otelciler ve Restoran İşletmecileri Birliği (DEHOGA) Başkanı Ingrid Hartges, KDV artışının, müşteri, satış ve gelir kaybına neden olacağını söyledi. Hartges, vergi artışının kalite kaybına neden olacağını belirterek, “1 Ocak'tan itibaren restoranlarda yemek yemenin yüzde 19 oranında vergilendirilirken; paket servis ve teslimatta verginin yüzde 7 oranında kalması tam bir saçmalık” dedi. Hartges, KDV artışı ile fiyatların da artmak zorunda olacağına, bunun da birçok işletmenin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalması anlamına geleceği konusunda uyardı.

"Lindner kendi ayağına da sıktı"

Alman Turizm Endüstrisi Genel Sekreteri Sven Liebert de KDV artışının tüm turizm endüstrisini etkileyeceğini belirterek, “Bu, çok sayıda şirketin iflas etmesine ve çok sayıda kişinin işini kaybetmesine neden olacak” dedi. Liebert, alınan vergi artışı kararı ile Maliye Bakanı Christian Lindner'ın da kendi ayağına sıktığını belirterek, “Bu, devlet maliyesi için bir bumerang gibidir: Küçülen turizm ekonomisi aynı zamanda daha az vergi geliriyle de sonuçlanır" dedi.

GEZ vergisine de zam geliyor

Kamu yayıncılığı vergisi GEZ'e yeniden zam kararı alındı. dpa haber ajansının haberine göre; yayın ücretinin 2025'ten itibaren aylık 18,36 avrodan 18,94 avroya çıkması planlanıyor. Nihai zam miktarı, 2024 yılı başında belirlenecek.

GEZ vergisi, ARD, ZDF ve Deutschlandradio gibi kamu yayın kuruluşlarının finansmanı için toplanıyor. Vergi, Almanya'da ikamet eden tüm yetişkinler tarafından ödeniyor. GEZ vergisi, 2021 yılının ağustos ayında aylık 17,5 avrodan 18,36 avroya yükseltilmişti. Yeni zam ile birlikte, verginin son 5 yıldaki artış oranı yüzde 7'yi bulacak.

Geri Dön 18 Kasım 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN