Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
22 Aralık 2022 Perşembe

Kayıt dışı istihdam artıyor

Yaşanan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon nedeniyle kayıt dışı istihdam arttı. Bir önceki yıla göre kayıt dışı ekonominin 22,1 milyar avro artması bekleniyor.

Ekonomistlerin hesaplamalarına göre, kayıt dışı ekonominin bir önceki yıla göre 22,1 milyar artarak 360,31 milyar avroya çıkması bekleniyor. Söz konusu rakamlar, gayrisafi milli hasılanın yüzde 10,1'ine denk geliyor. 

Handelsblatt’ın haberine göre; uzmanlar mevcut gelirleriyle geçinemeyen çalışanların kayıt dışı istihdama yönelmek zorunda kaldığını , kriz dönemlerinde bu alanda çok sert yaptırımlardan kaçınılmasını tavsiye ediyor. Yapılan değerlendirmede “Bu yıl kayıt dışı istihdamdaki keskin artış, birçok insanı yoksulluğa düşmekten korudu, çünkü enflasyon ve fahiş enerji fiyatları nedeniyle önemli gelir kayıpları yaşandı" yorumunda bulunuldu.

Araştırma enstitüsü WSI tarafından yapılan güncel bir ankete göre de çalışanların yüzde 27'si ekonomik durumlarını aş stresli olarak değerlendirdi. Federal Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, kayıt dışı çalışmanın en fazla olduğu sektörlerden biri inşaat oldu. Sadece bu yılın ilk altı ayında 9 binin üzerinde soruşturma başlatıldı, rakamlar geçen yılın aynı dönemine göre beşte bir arttı. İnşaat dernekleri ise sektördeki organize suç yapısından şikayetçi: “İnşaat sektöründe kayıt dışı çalışma günlük hayatın bir parçası haline geldi” yorumunda bulunuldu.  

Konuyla ilgili hükümetin son raporlarına göre ise kayıt dışı çalışma nedeniyle sosyal güvenlik katkı paylarında ve vergi gelirlerinde ciddi kayıplar yaşanması bekleniyor. 

Geri Dön 22 Aralık 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN