Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya: Suriyeliler sınır dışı edilebilir - 24 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Nisan 2023 Pazartesi

Kamu çalışanlarının maaşları konusunda anlaşma sağlandı!

Müzakereler ve grevlerle geçen ayların ardından kamu çalışanlarının maaşları konusunda toplu anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın taraflarını oluşturan sendikalar, federal hükûmet ve yerel yönetimler sonuçtan memnun. 

Kamu çalışanlarının maaşları konusunda anlaşma sağlandı!

Anlaşmaya göre; enflasyonun kamu çalışanları üzerindeki yükünü hafifletmek için toplam 3 bin avro tutarında vergiden muaf tek seferlik ödemeler yapılacak. İlk ödeme Haziran ayında yapılacak ve 1.240 avro değerinde olacak. Daha sonraki ödemeler Temmuz 2023 - Şubat 2024 tarihleri arasında yayılarak yapılacak. 

Toplu sözleşme, geçen hafta tahkim komisyonunun vermiş olduğu teklif baz alınarak hazırlandı. Buna göre, Mart 2024 itibari ile ücretler ilk aşamada 200 avro artırılacak. Bunun yanı sıra, en az 340 avro olmak üzere ücretlere yüzde 5,5’lik bir zam yapılacak. 

Toplu sözleşme; anaokulu öğretmenleri, otobüs şoförleri, itfaiyeciler, hemşireler, idari personel, kanalizasyon arıtma tesisi çalışanları, ormancılar, doktorlar gibi birçok meslek grubunu kapsıyor. 

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, anlaşmanın ardından yaptığı açıklamada, kamu hizmetlerinde çalışacak daha fazla vasıflı işçiye ihtiyaçları olduğunu ve bu anlaşmanın bu konuda bir adım olduğunu söyledi. Ver.di lideri Frank Werneke ise uzlaşmadan memnun olduklarını ancak anlaşmaya kolay varılmadığını vurguladı. 

Tarafların anlaşmaya varması ile beraber, süresiz grev olasılığı da masadan kalkmış oldu. Müzakere sürecinde ülke çapında birçok iş kolu greve gitmişti. Havaalanı ve demiryolu şirketlerinde çalışan işçilerin ücretlerine yönelik görüşmeler ise hala devam ediyor. 

Geri Dön 24 Nisan 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN