Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
01 Temmuz 2023 Cumartesi

Kamu borcu rekor kırdı

Geçen yıl Almanya'nın kamu borcu 46,1 milyar avro artarak 2 trilyon 367,3 milyar avroya ulaştı ve bu bir rekor olarak kayıtlara geçti.

Kişi başına düşen kamu borcu da 27 bin 906 avrodan 28 bin 155 avroya yükseldi.

Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) öncü verilerine göre, Almanya'nın tüm kamu dışı kurumları dahil olmak üzere genel kamu borcu geçen yıl 46,1 milyar avro arttı. Bu artış, koronavirüs krizinin olumsuz etkilerine karşı alınan önlemler ve enerji krizindeki finansman ihtiyaçlarından kaynaklandı. Ayrıca, Federal hükümetin Alman Ordusu Bundeswehr için ek bütçe ayırması da borç yükünü artırdı. Bu durum, salgın ve enerji krizinin ülkeyi zorladığı son üç yılın ardından Almanya'yı rekor düzeyde borçla karşı karşıya getirdi.

Geçen yılın sonunda Almanya'nın federal kamu borcu 1 trilyon 620,4 milyar avroya ulaşarak 71,9 milyar avro arttı. Eyaletlerin borcu ise yüzde 5 azalışla 606,8 milyar avroya geriledi, ancak belediye ve belediye birliklerinin borcu yüzde 4,4 artarak 140,1 milyar avroya yükseldi.

Destatis verilerine göre, Almanya'da aşırı borçlu kişilerin ortalama mali yükü 30 bin 940 avro oldu. Bu, ülke genelindeki ortalama aylık net gelirin 26 katına denk geldi. Aşırı borç oranları en yüksek olan eyalet Saarland'da 34 bin 308 avro olarak kaydedildi ve bu miktar, eyaletteki ortalama aylık gelirin 31 katına kadar çıktı. Rheinland-Pfalz ve Bavyera bu konuda ikinci sırayı aldı. En düşük aşırı borç oranları ise Hamburg ve Mecklenburg Vorpommern'de görüldü, bu eyaletlerdeki borçlar ortalama gelirin yaklaşık 22 katı civarındaydı. Bu değerler, ödenmemiş borçların ortalama seviyesi temel alınarak hesaplandı.

Geri Dön 01 Temmuz 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN