Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Nisan 2024 Perşembe

Kamu borcu AB sınırını aştı

Almanya'nın bütçe açığı, Avrupa Birliği'nin belirlediği yüzde 3'lük üst sınırın altında kalarak yüzde 2,5 olarak kaydedildi. Kamu borcu oranı ise yüzde 63,6 ile AB’nin yüzde 60 üst sınırını aştı.

Avrupa İstatistik Dairesi (Eurostat) tarafından yayımlanan verilere göre, Almanya'nın 2023 yılı dördüncü çeyrek kamu borcu ve bütçe açığı oranları açıklandı. Almanya'nın bütçe açığı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranı yüzde 2,5 olarak gerçekleşti ve bu oran, Avrupa Birliği'nin (AB) belirlediği yüzde 3'lük üst sınırın altında kaldı. Almanya'nın kamu borcu oranı ise yüzde 63,6 ile AB'nin yüzde 60'lık sınırına yakın bir seviyede gerçekleşti.

2023 yılında AB genelinde bütçe açığının GSYH'ye oranı yüzde 3,5 olarak kaydedilirken, Avro Bölgesi'nde bu oran yüzde 3,6'dan yüzde 3,7'ye düşüş gösterdi. AB ülkeleri arasında bütçe açığı en yüksek olan ülkeler sırasıyla İtalya (yüzde 7,4), Macaristan (yüzde 6,7) ve Romanya (yüzde 6,6) oldu.

AB kurallarına göre, üye ülkelerin kamu borçlarının GSYH'lerinin yüzde 60'ını, bütçe açıklarının da GSYH'lerinin yüzde 3'ünü aşmaması gerekiyor. 2023 yılında 13 AB ülkesinin borç oranı bu sınırı aştı. Avro Bölgesi'nde kamu borcunun GSYH'ye oranı yılın son çeyreğinde yüzde 89,6'dan yüzde 88,6'ya geriledi. AB genelinde ise bu oran yüzde 82,4'ten yüzde 81,7'ye düştü.

Toplam kamu borcu, Avro Bölgesi'nde 12 trilyon 732 milyar avro, AB'de ise 13 trilyon 863 milyar avro olarak hesaplandı. Kamu borcunun GSYH'ye oranı en yüksek olan ülke yüzde 161,9 ile Yunanistan olurken, en düşük oranlar yüzde 19,6 ile Estonya, yüzde 23,1 ile Bulgaristan, yüzde 25,7 ile Lüksemburg ve yüzde 29,3 ile Danimarka'da kaydedildi. Almanya'nın kamu borcu oranının gelecek yıllarda kademeli olarak düşmesi ve 2027'den itibaren yüzde 60'ın altına inmesi bekleniyor.

Geri Dön 25 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN