Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Nisan 2024 Salı

Kalp Yasası hazırlığı: Hastalıkların yüzde 90’ı önlenebilir

Almanya'da Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, yaz tatilinden önce Bakanlar Kurulu'na sunulmak üzere yeni bir ‘Kalp Yasası’ taslağı hazırlıyor. 

Bild am Sonntag gazetesine göre, bu taslak önümüzdeki yılın başında yürürlüğe girecek şekilde planlanıyor.

Taslak, sağlık sigortalarının 25, 35 ve 50 yaşındaki tüm üyelerini düzenli kalp muayenelerine tabi tutmasını öngörüyor. Buna göre, ülke genelinde kupon sistemini kullanarak bu yaş gruplarındaki insanların tansiyon ve diyabet risk faktörlerini ölçtürmeleri teşvik edilecek.

Lauterbach, kalp ve damar hastalıklarının Almanya'da ölüm nedenleri arasında bir numarada olduğunu belirtti ve bu yasayla bu hastalıkların önüne geçmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Yasa taslağına göre, hastaların kan değerlerini kontrol ettirmeleri için elektronik hasta dosyaları aracılığıyla kuponlar sağlanacak. Değerler normalden farklıysa, tedaviye başlamak için aile hekimine başvurabilecekler. Ayrıca, kolesterol düşürücü ilaçların masraflarının daha geniş bir şekilde sağlık sigortaları tarafından karşılanması planlanıyor.

Lauterbach, kalp ve damar hastalıklarının yüzde 90'ının önlenebilir olduğunu belirterek, sağlık sigortalarının sigarayı bırakma tekliflerini genişletmeyi planladığını ifade etti. Sağlık Bakanı ayrıca, ailesinde kalp ve damar hastalığı geçmişi olan çocuklar için 5 yaşından itibaren düzenli kontrollerin yapılmasını önerdi. Ailesel metabolik bozukluğu olan çocuklarda bu kontroller yapılmazsa, 25 ila 30 yaş arasındaki kan damarlarının genellikle 80’li yaşlardaki kadar kötü durumda olabileceğini sözlerine ekledi.

Geri Dön 16 Nisan 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN