Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
23 Ocak 2023 Pazartesi

Kalifiye eleman açığı yine Meclis gündeminde

Almanya’da giderek büyüyen kalifiye iş gücü açığı sorunu bir kez daha Meclis gündemine geldi. Çalışma Bakanı Hubertus Heil, çözüme yönelik stratejileri Federal Meclis’te paylaştı.

Kalifiye eleman açığı yine Meclis gündeminde

Kalifiye eleman eksiğinin 2035 yılına kadar 7 milyona çıkabileceğini aktaran Bakan, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda Almanya’nın ekonomik büyümesinin kalıcı olarak sarsılacağını vurguladı. Heil, ülke içerisindeki potansiyele ve okulu yarıda bırakan gençlere dikkat çekti.

Bakan, gençlerin ve kadınların iş hayatına kazandırılması, eğitim olanaklarının geliştirilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesinin gerekliliğinin altını çizdi. Yine de, Almanya’da yurt dışından gelecek kalifiye çalışan ihtiyacının devam edeceğini söyledi. 

Muhalefet stratejiyi ‘karmaşık ve yetersiz’ buldu

Muhalefet partisi CDU ise hükûmetin stratejilerini karmaşık ve yetersiz buldu. Diploma tanıma sürecini hızlandıracak bir merkezi göç idaresi kurulması gerektiğine dikkat çekti. Aşırı sağcı AfD, ülkeye göçmen çekmek yerine ülkeyi terk eden nitelikli çalışanlara odaklanılması gerektiğini söyledi. 

Hükûmet, kalifiye iş göçünü hızlandırmak için geçen yıldan beri çalışmalarına devam ediyor. Yeni yasaya dair taslak metin geçen kasımda Bakanlar Kurulu'nda kabul edilmişti. Taslak hayata geçerse AB dışındaki ülkelerden gelen mesleki eğitim almış, Almanca bilen ve Almanya’da iş bulabilmiş kişiler diploma denkliği tanınmadan çalışabilecek. 

Geri Dön 23 Ocak 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN