Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Nisan 2024 Perşembe

Kadınlar, erkeklerden daha geç yaşlandığını düşünüyor

Almanya'da yapılan bir araştırma; kadınların, erkeklere nazaran 'yaşlandığını düşünmeye' 2,5 yıl daha geç başladığını gösterdi.

Kadınlar, erkeklerden daha geç yaşlandığını düşünüyor

Yeni bir araştırma, insanların yaşlılık algısının zaman içinde nasıl değiştiğini inceledi. Berlin Humboldt Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Lüksemburg Üniversitesi ve Greifswald Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yürütülen ve Alman Yaş Araştırması'ndan elde edilen verilere dayanan bu çalışma, kadınların yaşlılığın erkeklere göre ortalama 2,5 yıl daha geç başladığını düşündüğünü ortaya koydu.

Araştırma, Almanya'daki orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerin yaşlılığın daha geç başladığına inandığını belirtiyor. Psychology and Aging dergisinde yayımlanan bulgulara göre, insanların yaşlılığın daha geç başladığına inanma eğilimi son yıllarda yavaşlamış olup, bu eğilimin gelecekte devam etmeyebileceği üzerinde duruluyor.

Araştırmacılar, insanların yaşlandıkça yaşlılık algılarının değiştiğini tespit etti. Örneğin, 64 yaşındaki bir kişi için algılanan yaşlılık başlangıcı 74,7 yıl iken, 74 yaşındaki bir kişi için bu süre 76,8 yıl olarak algılanıyor. Araştırmanın yazarlarından Humboldt Üniversitesi'nden Markus Wettstein, yaşam beklentisinin artmasının ve sağlık koşullarının iyileşmesinin, yaşlılık algısının gecikmesine katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Araştırma, 1911 ile 1974 yılları arasında doğmuş 14 bin 56 kişiyi kapsayan Alman Yaşlanma Araştırması'ndan elde edilen verileri analiz etti. Katılımcılarla 25 yıl boyunca sekiz kez yapılan anketlerde, "hangi yaştaki birini yaşlı olarak tanımlarsınız?" sorusu soruldu. 1996 yılında başlayan bu sorular, zaman içinde hem eski hem de yeni katılımcılara yöneltilerek değerlendirildi. Bu çalışma, yaşlılık algısının zamanla nasıl evrildiğini ve toplumsal değişimlerin bu algı üzerindeki etkilerini gözler önüne seriyor.

Geri Dön 25 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN