Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
16 Kasım 2022 Çarşamba

Kadın yöneticiler zenginleşirken emekli kadınlar fakirleşiyor

Almanya’da kadın yöneticilerin sayısı düşerken, maaşları aynı pozisyonda çalışan erkek meslektaşlarına göre arttı. Emekli kadınların yüzde 19,3’ü yoksul.

Kadın yöneticiler zenginleşirken emekli kadınlar fakirleşiyor

Denetim ve danışmanlık şirketi EY tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Almanya’da kadın yöneticilerin sayısı düşerken, maaşları aynı pozisyonda çalışan erkek meslektaşlarına göre arttı. Almanya Borsası DAX’daki 160 şirkette kadın yöneticiler geçtiğimiz yıl ortalama 2,4 milyon avro kazandı. Aynı pozisyonda çalışan erkek meslektaşlarına göre ise kadınların ortalama geliri 348 bin avro daha fazlaydı. 

Yönetim kademesindeki hemcinslerinin aksine 65 yaş ve üzeri emekli kadınlar ise yoksullukla mücadele ediyor. Alman Refah Eşitliği Birliği’nin verilerine göre, emekli kadınların yüzde 19,3’ü yoksul. Erkeklerde ise bu oran 15,1. Batı Almanya’da ortalama emekli maaşı erkeklerde 1.138 avroyken, kadınlarda sadece 783 avro. Doğuda ise bu fark çok daha az. Uzmanlar geçmişte kadınlara biçilen toplumsal roller nedeniyle, bir çoğunun tam zamanlı işlerde çalışamadığını bu nedenle de bugün emekli maaşlarının erkeklere göre düşük olduğunu söylüyor. 

Geri Dön 16 Kasım 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN