Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
27 Ekim 2023 Cuma

Kabinenin sınır dışı kararına eleştiri: Sorunu çözmüyor

Almanya'da kabul edilen ve düzensiz göçle mücadele ile sınır dışı etme prosedürlerinin hızlandırılmasını öngören yasa tasarısı, eleştirilere maruz kalıyor.

Alman Şehirler Birliği Başkanı Helmut Dedy, Almanya'da kalma ihtimali olmayan insanların hızlı bir şekilde sınır dışına çıkarılmasının olumlu bir hedef olduğunu ancak bunun bu insanları geri kabul edecek menşe ülkelerle güvenilir anlaşmalar yapılması durumunda etkili olabileceğini belirtti.

Brandenburg İçişleri Bakanı Michael Stübgen, yasa tasarısının bireysel sınır dışı etmeleri ve idari prosedürleri hızlandırabileceğini, ancak sınır dışı etmelerin sayısını büyük ölçüde artırmayacağını ifade etti. Stübgen, bu konudaki temel sorunların yasa tasarısıyla çözülmediğini vurguladı.

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, federal hükûmetin göç konusunu ele almasının olumlu olduğunu belirtirken, yasa tasarısının tüm sorunlara çözüm olmadığını söyledi. Baden-Württemberg Adalet ve Göç Bakanı Marion Gentges de aynı görüşte.

Göç ve mülteci örgütü Pro Asyl ise sınır dışı etme düzenlemelerindeki sertleştirmenin hukuk devletine zarar verebileceğini savundu. Örgüt, İçişleri Bakanı'nın tasarının temel haklara ağır bir müdahale olduğunu söyledi ve bu düzenlemenin sağ popülizmi daha da güçlendireceğini ifade etti.

Bakanlar Kurulunca onaylanan yasa tasarısına göre:

İltica başvurusu reddedilen ve sınır dışı kararı alınan düzensiz göçmenlerin gözaltına alınma süresi Avrupa Birliği (AB) hukukuna uygun şekilde 10 günden 28 güne çıkarılacak.

İnsan kaçakçılığı yapanların ve suç örgütüne üye olanların sınır dışı edilmesi hızlandırılacak. Buna göre insan kaçaklığından en az 1 yıl hapis cezası alanlar ve suç örgütüne üyelikten hüküm giyenlerin sınır dışı edilmesi kolaylaşacak. Polis, kimliklerin tespit edilebilmesi için düzensiz göçmenlerin ikamet ettikleri mekanlara girebilecek, veri taşıyıcılarını ve belgeleri inceleyebilecek. Sınır dışı edilme kararı alınarak tutuklu durumda olan kişilere ne zaman sınır dışı edileceklerine ilişkin bilgi verilmeyecek. Müsamaha belgesiyle (Duldung) en az bir yıl ülkede bulunanlara, sınır dışı edilmeden bir ay önce haber verilmesini öngören düzenleme kaldırılacak. 12 yaşından küçük çocukları bulunan aileler bunun dışında tutulacak.

Kabinenin onayladığı tasarının Federal Meclisten (Bundestag) de geçmesi gerekiyor.

Geri Dön 27 Ekim 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN