Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Eylül 2023 Perşembe

Kabine onayladı: Sosyal yardıma zam geliyor

Almanya'da 5 milyondan fazla Vatandaşlık Parası (Bürgergeld) alan kişi, 1 Ocak 2024'ten itibaren aylık 61 avro daha fazla alacak.

Kabine onayladı: Sosyal yardıma zam geliyor

Federal Kabine tarafından onaylanan yasa ile Vatandaşlık Parası, yüzde 12'lik bir artışla ayda 563 avroya (yalnız yaşayanlar için) yükseltildi. Partnerleriyle birlikte yaşayan yetişkinler kişi başı 451 avro yerine 506 avro alacak. 15 yaş ile 18 yaş arasındaki gençler 471 avro (önceden 420 avroydu); 7 yaş ile 14 yaş arasındaki çocuklar 390 avro (önceden 348 avroydu) alacak.

Daha küçük çocukların alacağı para da arttı. 5 yaşına kadar çocuklar için 357 avro, 6-13 yaş arası çocuklar için 390 avro ödenecek. Bu artışın genel bütçeye maliyeti yaklaşık 4,5-5 milyar avroyu bulacak.

SPD'li Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, zam teklifini ağustos ayının sonunda duyurmuştu. Heil, yeni düzenlemenin Bürgergeld'i enflasyona ve krize karşı daha dayanıklı hâle getirdiğini belirtti.

Merz'den eleştiri: İşsizliğe teşvik ediyor

Ancak CDU lideri Friedrich Merz ve Birlik Bürgerld, rekor zamı eleştirdi. Merz, sosyal yardımların çalışan bir kişinin aldığı maaştan bariz bir şekilde daha düşük olması gerektiğini savundu ve sosyal yardımdaki artışın insanları işsiz kalmaya teşvik ettiğini iddia etti.

Heil: Merz dürüst değil

SPD'li Çalışma Bakanı Heil ise, 2022 yılından bu yana asgari ücretin Vatandaşlık Parası'ndan daha fazla arttığını söyledi ve CDU/CSU'nun asgari ücreti 12 avroya çıkarmayı reddettiğini hatırlatarak Merz'i dürüst olmamakla suçladı.

AfD: Göç mıknatısı

AfD lideri Alice Weidel ise, Vatandaşlık Parası'nı 'göç mıknatısı' olarak nitelendirdi. Diğer yandan, sosyal yardım kuruluşları ve dernekler, artan yaşam maliyetleri ve enflasyon karşısında Vatandaşlık Parası'ndaki artışı yetersiz buldukları için eleştirdiler.

Geri Dön 14 Eylül 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN