Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
24 Ağustos 2023 Perşembe

İsteyen cinsiyetini hemen değiştirebilecek

Federal Hükûmet, her bireyin nüfus dairesinde basit bir prosedürle adını ve cinsiyetini değiştirmesine olanak tanıyan yasa tasarısını onayladı.

Almanya'da Federal hükûmet, "Kendi Kaderini Tayin Etme Yasası" olarak bilinen yasa tasarısını onayladı. Kabine, her bireyin nüfus dairesinde basit bir prosedürle adını ve cinsiyetini değiştirmesine olanak tanıyan yasa tasarısını onayladı.

Bu yasa tasarısının yasalaşması durumunda, 14 yaşından küçük çocukların aileleri (veli veya vasileri) nüfus idaresine başvurarak çocukların cinsiyetini veya cinsiyetsizliğini kaydedebilecekler. 14 yaşından büyük olan çocuklar ise velilerinin onayıyla kendi cinsiyet değişikliği hakkına sahip olacaklar. 18 yaşından itibaren ise uzman görüşü gerekmeksizin nüfus dairesinde cinsiyet ve ad değişikliği gerçekleştirilebilecek.

FDP'li Adalet Bakanı Marco Buschmann da Deutschlandfunk'a yaptığı açıklamada, bu yasanın hayatı kolaylaştıracağını belirtti. Aile Bakanı Paus ise reformun uzun süredir ayrımcılığa maruz kalan azınlıkları koruma amacı taşıdığını vurguladı. Federal hükûmetin Eşcinsel Komiseri Lehmann da bugünü 'tarihi bir gün' olarak niteledi. Lehmann, "Zorunlu psikiyatrik değerlendirmelerin ve maliyetli mahkeme süreçlerinin sona eriyor olması, ileriye yönelik büyük bir adım olarak kabul edilmelidir" dedi.

Alman Lezbiyen ve Gay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mara Geri, Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, uzun yıllardır bu değişikliği beklediklerini belirtti. Geri, "Kanun taslağının artık heteronormativiteye dayalı olmamasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Ancak AfD, "Kendi Kaderini Tayin Etme Yasası" taslağını "çılgınca ve tehlikeli" olarak nitelendirdi. Birlik partisi ise mevcut haliyle yasa taslağına karşı olduklarını ifade etti. Birlik partileri CDU/CSU da mevcut hâliyle yasa taslağına karşı olduklarını açıkladı.

Eski yasa nasıldı?

Almanya'da şu ana kadar 1980'den kalma transseksüellik yasası (Transsexuellengesetz) yürürlükteydi. Bu yasaya göre, kişilerin resmi olarak adlarını ve cinsiyetlerini ancak psikolojik değerlendirme ve mahkeme kararı sonrasında değiştirebilmelerine izin veriliyor. Çoğu zaman değerlendirmeye alınan kişiler çok müstehcen ve aşağılayıcı sorulara maruz kalıyordu. Prosedür ise çok pahalı (yaklaşık 2 bin avro) olduğu için eleştiriliyordu. Federal Anayasa Mahkemesi de defalarca yasanın önemli bölümlerinin Anayasa'ya aykırı olduğunu bildirmişti.

Geri Dön 24 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN