Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
22 Ekim 2022 Cumartesi

İşsizlik parası yetmiyor

Almanya’da işsizlik parası çoğu zaman yeterli olmuyor. İşsiz kalırsanız önceki net maaşınız üzerinden işsizlik sigortasından en fazla bir sene yardım alabiliyorsunuz.

Federal Meclis'teki Sol Parti’nin verdiği soru önergesine Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'ndan gelen yanıta göre; işsizlik parası çoğu zaman yeterli olmuyor. Yaklaşık her 13 kişiden biri, İşsizlik Parası 2 olarak da adlandırılan İşsizlik Parası 1'e ek olarak Hartz IV'e başvurmak zorunda kalıyor. 

Bunun nedeni ise, çok düşük ücretli işlerde çalışıyor olması. İşsizlik yardımı olarak, bekar kişiler net gelirlerinin yalnızca yüzde 60'ını ve çocuklu kişiler yalnızca yüzde 67'sini alabiliyor. Bu nedenle, daha önce ayda brüt 2 bin avro kazanan bir kişi, işsizlik parası olarak ayda yaklaşık 855 avro alıyor. Yani barınma, yemek ve diğer masraflar için destek gerekiyor. Sol Parti Milletvekili Susanne Ferschl, işsizlik parasının özellikle düşük ücretli işlerde çalışanlar için yeterli olmamasını eleştirdi.

Sol Parti Meclis Grup Başkan Yardımcısı Ferschl, “İşsizlik yardımının, önceki net gelirin yüzde 70'ine çıkarılması ve tabii ki her şeyden önce, düşük ücret bataklığının kurutulması gerekiyor” çağrısında bulundu.

Geri Dön 22 Ekim 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN