Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Haziran 2023 Perşembe

Isınma yasasında uzlaşma: Kimse memnun olmadı

Ev sahiplerine, ısı pompası masraflarını gerekçe göstererek kiraya yüzde 10 oranında zam yapabilme imkanı sunan ‘Isınma Yasası’ tasarısında anlaşmaya varıldı.

Isınma yasasında uzlaşma: Kimse memnun olmadı

Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon hükûmeti, haftalar süren müzakerelerin ardından Isınma Yasası’na ilişkin tasarıda anlaşmaya vardı. Yasanın 7 Temmuz'dan sonra başlayacak olan yaz tatilinden önce Federal Meclis'ten geçmesini amaçlanıyor.

2024’ten itibaren yeni inşa edilecek binalarda uygulanacak

Buna göre; yasaya ilişkin standartlar, 2024’ten itibaren, ilk olarak yeni inşa edilecek binalarda uygulanacak. Bu binalarda ısı pompasının yanı sıra ekolojik gazla çalışan gazlı sistemlerin de kurulmasına izin verilecek. 

Mevcut binalar için tarih 2028

2028 yılından itibaren söz konusu kurallar mevcut binalar için de geçerli olacak. Belediye enerji tedarik firmaları doğal gaz sağladığı sürece konut sahipleri, 2028'den sonra da eski sistemlerini kullanmaya devam edebilecek. Yerel firmalar ve belediyeler ekolojik gaza geçerse, gazla çalışan yeni ısıtma sistemlerinin kurulumu yapılabilecek. Belediyeler en geç 2028 yılına kadar ısınma planlarını sunacak. 

Kiraya yüzde 10 zam imkanı

Yasaya göre, ev sahipleri, ısı pompası masraflarını gerekçe göstererek kiraya yüzde 10 oranında zam yapabilecek. Ancak yıllık kira metrekare başına 50 sentten fazla artırılamayacak. Ek renovasyon durumunda ise bu oran iki ila üç avroya kadar çıkabilecek. Söz konusu düzenlemeler öncesinde ev sahipleri tadilat masraflarının yalnızca yüzde 8’ini kiraya yansıtabiliyordu. Ayrıca sosyal yardım alanlara ve yıllık geliri 40 bin avronun altında olan kiracılara devlet desteği sağlanacak. 

Geri Dön 29 Haziran 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN