Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
26 Mayıs 2023 Cuma

Isınma yasası kangren oldu: Scholz devrede

FDP'nin ısınma yasasını bloke etmesi, trafik ışığı koalisyonundaki ortakların tepkisini çekti. Yeşiller, FDP'yi 'bakanlığa sahip muhalefet' gibi davranmakla suçladı. Devreye Scholz girdi.

Isınma yasası kangren oldu: Scholz devrede

Almanya’da trafik ışığı koalisyon ortakları arasında ipler geriliyor. Koalisyon içinde, 2024’te yeni binalarda yüzde 65 yenilenebilir enerji kullanımını öngören yasa tasarısına ilişkin tartışmalar sürüyor. Isınma Yasası’nı bloke eden koalisyonun küçük ortağı FDP, ortakların tepkisine neden oldu. Yeşiller sadece kapalı kapılar ardında değil, artık kamuoyunda da FDP’yi sert şekilde eleştirmeye başladı.

30 saatlik tartışmaların ardından koalisyon temmuz başında ısınma yasasını geçirmek üzere anlaşmaya varmıştı. Ancak şimdi FDP, yasayı mevcut hâliyle geçirmeyeceğini açıkladı. Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, FDP’yi verdiği sözün ve attığı imzanın arkasında durmamakla suçlarken; Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Britta Haßelmann, “FDP ile bir anlaşmaya varmak mümkün değil” açıklamasında bulunmuştu.

Bir tepki de Yeşiller PartiIi Irene Mihalic’den geldi. Mihalic, FDP’yi 'bakanlık makamlarına sahip muhalefet' gibi davranmakla suçladı.

Scholz devreye girdi

Bild gazetesinin edindiği bilgiye göre; Almanya Başbakanı Olaf Scholz, üç partinin Meclis Grubu’nun başkanlarıyla görüştü ve açıkça 'sorunu önümüzdeki üç hafta içinde çözün' dedi. Scholz, Federal Meclis tekrar toplanana kadar sorun çözülmesi ve yaz tatiline girmeden ısınma yasasının karara bağlanmasını istedi.

Habeck’ten ‘Isınma Zirvesi’ çağrısı

Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ısınma yasasıyla ilgili anlaşmazlığı çözmek için koalisyon ortaklarını bakanlık ev sahipliğindeki bir “Isınma Zirvesi”ne davet etti. Habeck, planlanan ısıtma yasası hakkında görüş alışverişinde bulunmak için üç trafik ışığı meclis grubunun temcileriyle bir araya gelmek istiyor.

Lindner: Her bina farklı, bireysel çözümlere ihtiyaç var

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Bu sabah Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’na FDP tarafından 77 soru sunuldu. Bu sorular elbette cevaplanacak.” denildi. FDP lideri ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner de partisinin ısınma yasasını engellemek istemediğini söyledi. Lindner, "İklim hedeflerine ulaşılmasına mani olmak zorumsuzluk. Ancak bu vatandaşlardan imkansızı talep edeceğiniz anlamına gelmiyor” dedi.

Lindner, yasa taslağı üzerinde hâlâ kapsamlı bir şekilde çalışılması gerektiğini söyledi ve "Yasa ancak iyi hazırlandığını geçmeye hazırdır. Mesele bir parti meselesi değil. Her bina farklı, bu nedenle bireysel çözümlere ihtiyaç var” dedi.

Geri Dön 26 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN