Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
19 Temmuz 2023 Çarşamba

İşgücü açığı: Göçmenler mi daha fazla çalışmak mı?

Avrupa'da nitelikli işgücü açığı tartışmaları sürüyor. Kimi uzmanlar göçmen işçi alımını desteklerken; kimi uzmanlar ise bunun entegrasyon maliyetini artıracağını söyleyerek daha fazla çalışmayı öneriyor.

Avrupa Birliği İstatistik Dairesi'nin 2022 verilerine göre, AB vatandaşları ana işlerinde haftalık ortalama 36,4 saat çalışıyor. Türk vatandaşları ise 42,9 saatlik haftalık çalışma süresiyle 35 ülke arasında birinci sıraya yerleşiyor. Hollanda ise haftalık 32,4 saatlik çalışma süresiyle en düşük çalışma saatine sahip ülke konumunda. Almanya ise haftalık 34,6 saatlik çalışma süresiyle AB ortalamasının altında yer alıyor.

Hüther: Daha fazla çalışmalıyız

Alman Ekonomi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Michael Hüther, Almanya'da nitelikli personel eksikliğine dikkat çekerek, haftalık çalışma saatlerinin artırılmasını önermektedir. Hüther, "Haftada 4 gün çalışma modeli yerine İsviçre'nin yaptığı gibi daha fazla çalışmalıyız" şeklinde konuştu. Mesai saatlerinin uzatılmasının nitelikli personel eksikliğini azaltacağını belirten Hüther, "İsviçre (36,3 saat) ve İsveç'te (35,9 saat), Almanya'dan yılda yaklaşık 300 saat daha fazla tam zamanlı çalışma gerçekleşmektedir" dedi.

"1 milyondan fazla göçmen, entegrasyon maliyetlerini artırır"

Hüther, diğer ekonomi uzmanlarının nitelikli işçi eksikliğine çözüm olarak yılda 1,5 milyon nitelikli göçmenin alınmasını önerisine katılmamaktadır. Hüther, "Bir milyondan fazla göçmen, entegrasyon maliyetlerini önemli ölçüde artırır" şeklinde açıklama yaptı. Hüther ayrıca, "Çalışma saatlerinde artış olmadan, en iyi senaryoda önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 0,5 ile 0,75 arasında bir büyüme elde edilebilir; ancak enflasyon yüzde 3-3,5 seviyelerinde olur. Bu, kalıcı stagflasyon senaryosu olarak istenmeyen bir durumu ifade eder" dedi.

Geri Dön 19 Temmuz 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN