Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Mayıs 2024 Perşembe

İşçiler güvencesiz: Almanya'da 1 Mayıs

Almanya'da bu yılki 1 Mayıs kutlamalarına; servet vergisi, toplu iş sözleşmesi ve sosyal yardım talepleri damgasını vurdu. Başbakan Olaf Scholz da bir açıklama yaptı.

İşçiler güvencesiz: Almanya'da 1 Mayıs

Almanya'da 1 Mayıs İşçi Bayramı, ülke genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu yılki kutlamaların odak noktası, Almanya'daki işçilerin yarısının hâlâ toplu sözleşmesiz çalışıyor olmasıydı. Alman Sendikalar Birliği (DGB), bu duruma dikkat çekerek, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve aşırı sağın durdurulması çağrısında bulundu.

Fahimi'den 'sendika ve aşırı sağ' vurgusu

DGB'nin Hannover'deki İşçi Bayramı ana etkinliğinde konuşan eski SPD Genel Sekreteri Yasmin Fahimi, sendikaların çalışanların örgütlenme gücünü artırma ve aşırı sağa karşı durma önemine vurgu yaptı. Fahimi, bağımsızlık ve kişisel çaba ile iktidara gelmenin, sağcı ideolojilerin kontrol fantezileriyle çeliştiğini belirterek, sendikaların aşırı sağı durdurmak ve bölücü faaliyetlerini geri püskürtmek için her şeyi yapması gerektiğini ifade etti.

"Sosyal yardımı bırak, servet sahiplerine bak"

Fahimi ayrıca, Vatandaşlık Parası (Bürgergeld) ve asgari ücret tartışmalarının, toplumdaki gerçek adaletsizliklerin konuşulmasını engellemek amacı taşıdığını ve bazı insanların lüks içinde yaşadığı yüksek servetin ele alınması gerektiğini vurguladı. Ücret tarifelerine sadık kalmayan işverenlerin ekonomiye yıllık yaklaşık 130 milyar avro zarar verdiğini belirten Fahimi, ücret tarifelerinde bir dönüşüm yapılması gerektiğini söyledi.

İşçilerin yarısı güvencesiz

DGB Başkanı, Almanya'daki çalışanların yalnızca yarısının toplu sözleşmenin koruması altında olduğunu ve yılda 1,3 ila 2 milyar saat arasında fazla mesai yapıldığını, bunun yarısından fazlasının ücretsiz olduğunu belirtti.

Ver.di: Borç freninin askıya alın

Birleşik Hizmet Sendikası (ver.di) Başkanı Frank Werneke, sosyal ve altyapı politikalarının birbirine karşı kullanılmaması gerektiğini ifade ederek, borç freninin askıya alınması veya reforme edilmesi çağrısında bulundu.

Scholz: Almanya bir eğlence parkı değil

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yayınladığı video mesajında, emeklilik yaşının yükseltilmesine karşı olduğunu ve "63 yaşında emekli olma" taahhüdünü yineledi. Scholz, gençlere çalışma hayatları hakkında belirsizlik yaratılmaması gerektiğini ve Almanya'nın bir eğlence parkı olmadığını, önümüzdeki yıllarda daha fazla iş gücüne ihtiyaç duyulacağını vurguladı.

Geri Dön 02 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN