Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
01 Aralık 2022 Perşembe

İşçi göçü kolaylaşacak

Almanya’da işçi göçünü kolaylaştırcak yasa tasarısı onaylandı. Artık Türkiye gibi AB üyesi olmayan ülkelerden nitelikli işçi göçü kolaylaşacak.

İşçi göçü kolaylaşacak

Tasarı cuma günü Federal Meclis’te onaylanacak. Buna göre ABD’deki yeşil karta benzer bir fırsat kartı oluşturulacak ve bir puan sistemi kurulacak.

Şartlar arasında diploma ve mesleki yeterlilik belgesi, en az 3 senelik iş tecrübesi, Almanca bilmek veya Almanya’da daha önce ikâmet etmiş olmak ve 35 yaşından genç olmak bulunuyor. Bu dört şarttan üçünü yerine getirene iş arama vizesi verilecek. Yani Almanya’ya gelmeden önce iş bulma şartı da resmen kalkacak.

Tasarıya göre, sözgelimi diplomanız olmasa bile, diğer üç şartı yerine getiriyorsanız iş aramak için Almanya’ya gelebilirsiniz. Bilişim sektörüne de bir istisna uygulandı. Bu sektörde çalışacak olanlardan Almanca bilme şartı istenmeyecek. Çalışanları işe alıp almamaya şirketler karar verecek.

Fakat yasada halen çözülmemiş belirsizlikler var. Örneğin hangi meslekte hangi seviyede dil bilmeleri beklenecek bilinmiyor. Veya Almanya’da yaşamış olmanın detayları ne, o da henüz belirsiz.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Feaser, Almanya’nın acil bir modern göç yasasına ihtiyacı olduğunu söyledi. Birçok sektörde nitelikli personel açığı olduğuna dikkat çeken bakan “Vasıflı işçilerin Almanya’ya daha hızlı gelebilmesi adına bürokratik engelleri kaldırmak istiyoruz” dedi.

Personel açığı olan sektörlerin başında yazılım, hasta bakım ve inşaat geliyor. Almanya’da 2035 yılına kadar 7 milyon kişi emekli olacak. Doğum oranı düşük. Bu sebeple emekliye ayrılanlardan doğan açığı göçmenler kapatacak. Hâlihazırda ise 2 milyon işçi açığı var.

Geri Dön 01 Aralık 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN