Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Ocak 2023 Salı

İşçi açığını kapatmak için her yıl ortalama 400 bin kişi gelmeli

Almanya'da işçi açığını kapatmak için her yıl ortalama 400 bin göçmene ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Bürokratik engellerin göçü engellediği ifade edildi.

İşgücü Piyasası ve Mesleki Araştırma Enstitüsü'nün araştırmalarına göre, Almanya'daki işçi açığı, herhangi bir önlem alınmadığı taktirde 2035'e kadar  7 milyona erişecek.

Denetim şirketi PwC, 2022'de yalnızca sağlık sektöründe 290 bin açık olduğunu belirtti. Uzmanlar, açığın kapanması için her yıl ortalama 400 bin kişinin Almanya'ya gelmesi gerektiğini dile getirdi.

Tagesschau’nun haberine göre, özellikle ticaret, inşaat ve bakım sektörlerinde yer alan pek çok şirket başka ülkelerden işçi arayışına hız verdi. 

İşverenler, Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden personel alımındaki bürokratik engeller sebebiyle sürecin yavaş ilerlemesinden rahatsızlık duyuyor.

Vize randevuları bazı eyaletlerde bir yıl sonrasına veriliyor. Alman Ekonomi Enstitüsü uzmanları, süreci hızlandırmak için Bavyera'da yapılan uygulamanın tüm eyaletlerde yapılmasını istedi. Bavyera'da vasıflı işçilerin vize başvurularının değerlendirildiği merkezi ofisler kurulmuştu. 

Nitelikli işçi başvurularında ret oranlarını artıran başlıca sebeplerin denklik prosedürleri ve Alman yeterlilik kriterleri olduğu belirtildi. AB dışındaki Türkiye ve Fas gibi ülkelerden gelen başvurularda çoğunlukla uzmanlık sertifikasının yer almamasının süreci yavaşlatan ayrı bir sorun olduğu söylendi.

Geri Dön 10 Ocak 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN