Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına uyarısı: Kış geri geliyor - 15 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Kasım 2023 Salı

"İşçi açığı yapay zekayla değil, göçmenlerle çözülür"

Uluslararası Göç Örgütü, nitelikli işçi açığının göçmenler ve sığınmacılarla çözülebileceğini savundu.

Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) yeni direktörü Amy Pope, Almanya'nın kalifiye iş gücü eksikliğini düzensiz göçmenleri ve başvurusu reddedilen sığınmacıları istihdam ederek çözebileceğini söyledi. Pope, yapay zeka ve doğum oranları gibi çözümlerin orta vadede etkili olamayacağını belirtti.

Pope, Almanya'daki nitelikli iş gücü açığına ilişkin yaptığı açıklamada, düzensiz yollardan gelen göçmenleri istihdam etmenin hükûmetlere bir ödül olmayacağını anladığını ifade etti. Ancak düzensiz göçmenlerin çalışma izni aldıktan sonra diğer göçmenlere bir çekim merkezi oluşturduğu iddialarına dair kanıt olmadığını vurguladı. Pope, "Kalifiye iş gücü açığı gerçek bir sorun. Ne yapay zekâ ne de artan doğum oranları bu sorunu orta vadede çözebilir" ifadelerini kullandı.

Alman Ekonomi Enstitüsü bünyesindeki Kalifiye İş Gücü Koruma Merkezi (KOFA) tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, Almanya'da meslek eğitimi alan yabancı gençlerin sayısı son 10 yılda 33 bin 500'den 55 bine yükseldi.

Bu süreçte meslek eğitimi alan her üç kişiden biri, Almanya'ya en çok iltica başvurusu yapılan sekiz ülkeden birinden vatandaşlığa sahip. Bu ülkeler arasında Afganistan, Eritre, Irak, İran, Nijerya, Pakistan, Somali ve Suriye bulunuyor.

İş gücü eksikliğinin en çok yaşandığı mesleklerdeki yabancı öğrenci sayısı ise iki katına çıktı. Gastronomi, zanaatkârlık ve elektrik teknisyenliği alanlarındaki yabancı öğrenci sayısındaki ciddi artış dikkat çekti.

Geri Dön 21 Kasım 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN