Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Haziran 2023 Pazartesi

İş gücü açığı rekor seviyede

Almanya’nın kalifiye iş gücü açığı büyüyor. Nürnberg merkezli Federal İstihdam Dairesi’nin 2022 yılı çalışmasını sunduğu rapora göre; kalifiye işçi açığı görülen mesleklerde açık, 1 yılda yüzde 25 oranında arttı.

Kalifiye işçi sıkıntısının en çok görüldüğü meslek dalları; yaşlı ve hasta bakımı, ağır vasıta şoförleri (otobüs, TIR vb.), tıbbi asistanlar, çocuk bakımı, moturlu taşıt teknolojisi ve yazılım oldu.

İstihdam Dairesi, 2022 yılının başında sorunu çözmek istiyordu. Ne var ki şubat ayında patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı sonrası, çok sayıda Ukraynalı Almanya’ya sığındı. Sığınmacıların artmasıyla birlikte 2022’nin ikinci yarısında işsizlik yükseldi, kalifiye işçi açığı rekor kırdı ve doldurulamayan kadro sayısı 2 milyonu buldu.

Raporda, bir meslek dalında ‘iş gücü açığı var’ denilebilmesi için 14 kriter sıralandı. Bunların 6’sını karşılayan meslek dallarında ‘nitelikli işçi açığı’ olduğu kabul ediliyor. Çalışmaya göre, bu kriterleri karşılayan meslek dallarının sayısı 200’e yükseldi. Nitelikli işçi açığı olmayan meslek sayısı ise sadece 153.

Geri Dön 12 Haziran 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN