Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Haziran 2023 Cuma

İnsan Hakları Enstitüsü: AfD kapatılabilir

Alman İnsan Hakları Enstitüsü tarafından yayımlanan analizde faaliyetlerinin özgür ve demokratik düzen için tehlikeli bir seviyeye ulaştığı belirtilen aşırı sağcı parti AfD’nin kapatılabileceği savunuldu.

Alman İnsan Hakları Enstitüsü (DIMR), aşırı sağcı parti AfD'nin yasaklanması için gerekli koşulların oluştuğunu belirttti. Tagesschau'nun haberine göre; enstitü tarafından yayımlanan ‘AfD neden yasaklanmalı? Devlete ve siyasetçilere tavsiyeler’ başlıklı analizde, AfD’nin ırkçı hedefler doğrultusunda aktif ve planlı bir şekilde hareket ettiği belirtildi.

"Parti özgür ve demokratik düzen için tehlikeli, kapatılabilir"

Özellikle aşırı sağcı söylemlerin sınırlarının adım adım genişletildiği, söz konusu ırkçı ifadelerin toplumsal ve siyasal alanda normalleştirmeye çalışıldığına dikkat çekildi. Analizde, Anayasa’nın 21. maddesine işaret edilerek, AfD’nin kapatılabileceği, parti faaliyetlerinin özgür ve demokratik düzen için tehlikeli bir seviyeye ulaştığının altı çizildi. 

“Anayasanın ilk maddesi ihlal edilmeye çalışılıyor”

Analizde ayrıca Anayasa’nın ilk maddesi olan "İnsan onuru dokunulmazdır" paragrafının da ihlal edilmeye çalışıldığı vurgulandı. Analizde, AfD üyelerinin silah taşıma ruhsatlarının iptal edilmesi, partiye üye olan memur, asker ve yargı üyelerine disiplin soruşturulması açılması gerektiği kaydedildi.

AfD tarafından yapılan açıklamada ise Alman İnsan Hakları Enstitüsü’nün iddiaları reddedildi, partinin yasaklanmasının mümkün olmadığı ileri sürüldü.  

 

Geri Dön 09 Haziran 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN