Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
25 Mayıs 2023 Perşembe

İlaç krizi sürüyor

Almanya’da çocuklar için kullanılan ateş düşürücü ve antibiyotiklerle ilgili ilaç krizi yaşanıyor. Federal İlaç ve Tıbbi Cihazlar Enstitüsü’ne göre, 491 ilaç şu anda mevcut değil. 

Federal Sağlık Bakanlığı ise durumun çok vahim olmadığını düşünüyor. Bakanlık, tedarik darboğazları durumunda ilgili ilaçların muadilleriyle değiştirilebileceğini belirtiyor. Ancak eczaneler için bu kolay değil ve ikame ilaçların her zaman en iyi tedaviyi sunmayabileceğine dikkat çekiyor.

Nisan ayında Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan bir yasa taslağı bugün Federal Meclis’te tartışıldı. Taslakta, ilaç stokları seviyeleri için erken uyarı sistemi önerildi. Sağlık Sigortası Fonları Merkez Birliği (GKV) ise ibuprofen ve parasetemol bazlı ateş düşürücü ve antibiyotikler için sabit fiyat uygulamasını askıya alacağını duyurdu.

Almanya Sağlık Bakanlığı, nisan sonunda çocuklar için kullanılan antibiyotik şurupların temininde yetersizlik olduğunu açıkladı ve eyalet yönetimlerine daha esnek davranabilme ve antibiyotik şurupları ithal etme imkanı verdi. Bavyera Sağlık Bakanı Klaus Holetschek ise Bavyera hükûmetinin Almanya’da onayı olmayan ateş düşürücü şurup ve antibiyotiklere geçici olarak izin vermeye hazırlandığını duyurdu.

İlaç yasasına eleştiri

Ateş düşürücü şurup, antibiyotikler, meme kanseri ve diyabet ilaçları gibi ilaçlardaki tedarik sorununu çözmek için ilaçlara geçici bir süre için sağlık sigortalarından yüzde 50 daha fazla ödeme yapılacağı açıklanmıştı. Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Fonları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Stefanie Stoff-Ahnis, Bild’e verdiği demeçte, “Kesin olan şu ki, bu ilaç şirketlerinin kârını artıracak ve sigortalılar için ilaçları daha pahalı hâle getirecek. Bazı durumlarda eczanelerdeki katkı payları artacak ve bu uzun vadede sağlık sigortası primlerinin yükselmesine yol açacak” dedi. Stoff-Ahnis ayrıca, ilaçlara daha yüksek ödeme yapılması yerine, ilaç şirketlerine güvenli tedarik zincirleri sunulmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Geri Dön 25 Mayıs 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN