Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
10 Ekim 2023 Salı

İktidar partileri kan kaybetti, aşırı sağ patladı

Almanya'nın Hessen ve Bavyera eyaletlerinde yapılan seçimlerde sağcı CDU ve CSU partileri ile aşırı sağcı AfD güçlenerek çıktı. Koalisyon partileri ise ciddi oy kaybetti.

Almanya'nın Bavyera ve Hessen eyaletlerinde düzenlenen Eyalet Meclisi seçimlerinde iktidardaki partiler önemli oy kayıpları yaşadı. Bu seçimlerde, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi Bavyera'da ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi Hessen'de birinci sırada yer alırken, Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller ve Liberaller büyük ölçüde oy kaybetti. Ayrıca, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) seçimlerden güçlenerek çıktı.

Seçim sonuçlarına göre:

Hessen: CDU yüzde 34,6 oy alarak birinci sırada yer aldı. AfD yüzde 18,4 oy alarak ikinci parti oldu. SPD'nin oy oranı yüzde 15,1'e düştü. Yeşiller yüzde 14,8, Liberaller ise yüzde 5 oy aldı.

Bavyera: CSU yüzde 37 oy alarak birinci sıraya yerleşti. Hür Seçmenler yüzde 15,8 oy oranıyla ikinci oldu, AfD yüzde 14,6 oy alarak üçüncü sırayı elde etti. Yeşiller Partisi'nin oy oranı yüzde 14,4'e geriledi. SPD yüzde 8,4 oy aldı ve FDP barajı aşamadı.

Koalisyon görüşmelerinin önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor.

Hükûmetin politikaları eleştiriliyor

FDP içinde seçim sonuçlarına tepki yükseldi ve bazı üyeler, koalisyon anlaşmasının yeniden müzakere edilmesi gerektiğini belirtti. Bu sonuçlar, aşırı sağın yükselmesinin nedeninin, vatandaşların hükûmetle bağının kopması olduğunu gösteriyor.

Özellikle göç, sığınmacılar ve ekonomik konular bu seçimde önemli rol oynadı. Seçmenler, hükûmetin göç politikasının değişmesini istedi ve bu konunun oy tercihlerini etkilediğini belirtti. Ayrıca, seçmenler, farklı bir göç politikası izlenmesini talep etti.

Geri Dön 10 Ekim 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN