Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
06 Ekim 2023 Cuma

İhracatta gerileme düşüyor

Almanya'nın ihracatı, küresel ekonomideki durgunluk nedeniyle ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1,2 azaldı.

Almanya Federal İstatistik Dairesi (Destatis), ülkenin ağustos ayına ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1,2 azalarak 127,9 milyar avro seviyesine geriledi. İthalat ise aynı dönemde yüzde 0,4 azalarak 111,4 milyar avro olarak kaydedildi. Bu verilere göre, Almanya'nın mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış dış ticaret fazlası 16,6 milyar avro oldu. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu fazla arttı.

Ağustos 2022'ye göre ihracat yüzde 5,8, ithalat ise yüzde 16,8 oranında düştü. Ağustos ayında Almanya'nın ihracatının büyük bir bölümü AB ülkelerine yapıldı. Bu dönemde Almanya'nın ihracatı, ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 artış kaydetti ve 1 trilyon 50 milyar avroya ulaştı.

Analistlere göre, Almanya'nın 'Made in Germany' ürünlerine olan dış talebin zayıflaması, ülkenin yılın ikinci yarısında resesyona girmesi riskini artırıyor. ING Küresel Makro Araştırma Başkanı ve Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, "Alman ekonomisinin üçüncü çeyrekte resesyona girmesi olasılığı hâlâ yüksek. Ticaret, artık Alman ekonomisinin güçlü bir büyüme itici gücü değil, daha çok bir engel hâline geldi" açıklamasında bulundu. Alman ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde küçülmüş ve bu yılın başlarında büyüme gösterememişti.

Geri Dön 06 Ekim 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN