Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
05 Eylül 2023 Salı

İhracat geriliyor

Almanya'nın ihracatı, küresel ekonominin yavaşlamasının etkisiyle temmuz ayında yüzde 0,9 oranında azaldı.

Federal İstatistik Dairesi (Destatis), Almanya'nın temmuz ayı dış ticaret verilerini paylaştı. Buna göre, ülkenin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 1,5 düşmesi beklenirken yüzde 0,9 düşüşle 130,4 milyar avroya geriledi.

Temmuz ayında ithalat ise yüzde 1,4 artarak 114,5 milyar avroya ulaştı.

Sonuç olarak, Almanya'nın mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış dış ticaret fazlası 15,9 milyar avro olarak gerçekleşti. Bu değer, temmuz 2022'de 4,2 milyar avro olarak kaydedilmişti.

2022 Temmuz ayına kıyasla, ihracat yüzde 1 oranında ve ithalat yüzde 10,2 oranında geriledi.

Destatis verilerine göre, Almanya'nın en büyük ticaret partnerlerinden Çin'e yapılan ihracat, haziran ayına kıyasla yüzde 1,2 artarak 8,3 milyar avro olarak kaydedildi. Aynı dönemde, diğer önemli ticaret partneri olan ABD'ye yapılan ihracat yüzde 5,2 artarak 13,5 milyar avroya yükseldi.

Almanya'nın Rusya'ya yönelik ihracatı ise temmuzda yüzde 2,2 artarak 700 milyon avroya yükseldi. Rusya'dan yapılan ithalat ise yüzde 15,7 gerileyerek 200 milyon avroya düştü.

Çin, Almanya’dan aldığı malları artık kendi üretiyor

ING Küresel Makro Araştırma Başkanı ve Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, Alman ekonomisinin artık güçlü ve dirençli bir büyüme itici gücü olmaktan çıktığını, ticaretin daha çok bir 'engel' hâline geldiğini belirtti. Brzeski, bu durumu tedarik zincirlerindeki sorunlar ve daha parçalı bir küresel ekonomiyle açıklarken, Çin'in Almanya'dan satın aldığı malları giderek daha fazla üretebilmesinin etkisinin de olduğunu ifade etti.

Alman Mühendisler Derneği (VDMA) ise temmuz ayında yurt dışından gelen siparişlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında düştüğünü açıkladı. VDMA Başekonomisti Ralph Wiechers, şirketlerin hala satışlarda artış kaydettiğini ancak yeni siparişlerin yetersizliği nedeniyle sipariş birikiminin azaldığını ve üretim ile satış tamponlarının azaldığını belirtti.

Geri Dön 05 Eylül 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN