Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Ocak 2024 Cuma

ifo: Emeklilik yaşı, yaşam beklentisine göre ayarlansın

Alman Ekonomi Enstitüsü (ifo), emeklilik sisteminin getirdiği yükü gerekçe göstererek, emeklilik yaşının 'yaşam beklentisine göre' ayarlanmasını önerdi.

ifo Enstitüsü, emeklilik yaşının yaşam beklentisine göre ayarlanmasını önerdi. Enstitü, mevcut emeklilik sisteminin çalışan nüfusa büyük bir yük getirdiğini belirterek, emekli maaşlarının yaşam beklentisine göre ayarlanması gerektiğini savundu.

ifo Enstitüsü Emeklilik Uzmanı Joachim Ragnitz, Hollanda, İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde benzer bir sistemin zaten uygulandığını ifade etti. Ragnitz, ortalama yaşam süresinin uzadığı durumlarda bu ülkelerde emeklilerin daha uzun süre çalışmak zorunda kaldığını ancak aynı zamanda daha fazla emekli maaşı aldıklarını söyledi. Böylece, emeklilerin çalışanlara oranının yüzde 50 yerine yüzde 40 civarında sabit kaldığını belirtti.

Almanya'da ise 1990'larda çalışabilen her 100 kişiye karşılık 20 emekli bulunurken, 2030'dan sonra bu oranın 40 emekliye çıkması öngörülüyor. Federal İstatistik Dairesi'nin hesaplamalarına göre, 2060'ların ortalarına gelindiğinde ise çalışabilen her 100 kişiye karşılık 45'ten fazla emekli olacak.

Almanya'da ortalama yaşam beklentisi ise erkeklerde 78,3, kadınlarda 83,2 yaş olarak belirlendi.

VdK: Yüksek iş yüküne maruz kalan emekliler daha kısa yaşıyor

Sosyal Dernek - VdK Başkanı Verena Bentele, ifo Enstitüsü'nün önerisine karşı olduklarını vurgulayarak, daha önce yüksek iş yüküne maruz kalan emeklilerin daha kısa yaşadığını belirtti. Bentele, emeklilik yaşının yaşam beklentisine bağlanmasının uzun vadede daha iyi olmayacağını ve vatandaşların çoğunluğunun bu öneriyi reddettiğini söyledi. DIW araştırmasına atıfta bulunan Bentele, yaşam beklentisinin herkes için eşit olarak artmadığını ve işçilerin memurlardan ortalama 4 yıl daha kısa yaşadığını ifade etti.

Sosyal Birlik VdK'ya göre, ifo Enstitüsü'nün önerileri, çoğu insan için büyük bir emekli maaşı kesintisi anlamına gelir. VdK, bunun yaşlılıkta toplumsal parçalanmayı ve yoksulluğu derinleştirecek bir öneri olduğunu değerlendirdi.

Sendikalar da ifo'ya tepkili

Sendikalar da ifo önerisini eleştirdi. Spiegel'a konuşan IG Metal Sosyal Politika Uzmanı Hans-Jürgen Urban, standart emeklilik yaşının artmasının daha fazla kesinti ve daha az emekli maaşı anlamına geleceğini belirterek, insanların daha uzun süre çalışabilmesi ve istekli olabilmesi için çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Geri Dön 19 Ocak 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN