Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
21 Ekim 2022 Cuma

İflas dalgası bekleniyor

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW) Başkanı Prof. Marcel Fratzscher, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle 2 yıl içinde bir iflas dalgası bekliyor.

Augsburger Allgemeine’ye konuşan DIW Başkanı, "Önümüzdeki iki yıl içinde ciddi sayıda şirketin iflas etmesi veya kapanmak zorunda kalması çok muhtemel" dedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle zaten neredeyse hiç rezervi (ihtiyat akçesi) kalmayan birçok  şirketin şimdi bir de yüksek enerji fiyatlarıyla başa çıkmak zorunda kaldığını belirten Fratzscher, salgın döneminde olduğu gibi şirketlerin cömert şekilde daha desteklemeyeceğine dikkati çekti.

Fratzscher, “Asıl endişem, özellikle genç ve yenilikçi şirketlerin iflas etmesi ve bunun sonucu olarak ekonomik dönüşümü yavaşlatması. Alman ekonomisi, önümüzdeki aylarda ciddi ölçüde derinleşecek durgunluk içinde” dedi ve kısa vadede bir ekonomik toparlanmanın mümkün olmadığını belirtti.

Önde gelen ekonomik araştırma enstitüleri ve federal hükûmet, önümüzdeki yıl ekonominin yüzde 0,4 oranında küçüleceğini ve enflasyonun yüksek kalacağını varsayıyor. Bu da Almanya için kalıcı bir refah kaybı anlamına geliyor.

10 şirketten 4’ü iflas tehdidi altında

Alman Metal ve Elektrik İşveren Birlikleri Başkanı Bertram Brossardt, şirketlerin maliyetlerinin 2020 yılına göre yüzde 40’ın üzerinde arttığını söyledi.

Şirketlerle yaptıkları anket sonucunu aktaran Başkan Brossardt, “Fiyat artışları şirketleri hayati şekilde tehdit ediyor. 10 şirketten 9’u kârlarında düşüş bekliyor. Asıl dramatik etki, 2023’ten itibaren hissedilecek. Şirketlerin yüzde 11'i maliyet artışlarını hiçbir şekilde fiyatlarına yansıtamayacak. 10 şirketten dördü de iflas tehdidi altında olacak” dedi.

Geri Dön 21 Ekim 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN