Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Ocak 2024 Cuma

Hükûmette bu kez de Çocuk Parası çatlağı

Almanya'da SPD, Yeşiller ve FDP'den oluşan koalisyon hükûmeti içinde Çocuk Parası konusundaki görüş ayrılıkları gündeme geldi.

Hükûmette bu kez de Çocuk Parası çatlağı

Hükûmetin küçük ortağı FDP, çocuk parasındaki artış yerine çocuk sahibi olanların vergiden muaf gelir dilimini yükseltmeyi savunurken; SPD ve Yeşiller, çocuk parasında artışa ısrar ediyor.

FDP Genel Başkanı ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, vergiden muaf gelir dilimini çocuklar için 6 bin 24 avrodan 6 bin 612 avroya çıkarma planını ortaya koydu. Ancak bu öneri, koalisyon ortakları ve dernekler arasında eleştirildi.

SPD ve Yeşiller, çocuk parasında artış yapılmasını savunuyor. SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil, Maliye Bakanı Lindner'in önerisinin yüksek gelirli ailelere avantaj sağlayacağını belirterek, dar ve orta gelirli ailelerin desteğe daha fazla ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

FDP, Çocuk Parası'nın 2022'de zaten 250 avroya yükseltildiğini hatırlatarak, Lindner'in önerisinin bu artışı gelir vergisine yansıtmayı amaçladığını vurguladı. Ancak SPD Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich, Maliye Bakanı Lindner'in 2024 bütçesini açıkladıktan kısa bir süre sonra çocuk vergisi indirimini neden artırdığını anlamadığını belirtti.

Çocuk Parası'ndaki artış konusunda SPD'li Michael Schrodi, bu ek maliyetin, çok kazananlardan alınarak karşılanabileceğini öne sürdü. Ancak FDP, Klingbeil'in eleştirilerini reddederek, önceki çocuk parası artışını hatırlatarak, SPD'nin koalisyondaki ortaklarıyla görüşmesini önerdi.

Alman Refah Eşitliği Derneği Başkanı Ulrich Schneider, Çocuk Parası'nın 250 avro seviyesinde kalmasının orta ve düşük gelirli ailelere haksızlık olduğunu belirterek, başlangıçta 300 avro olması ve gelecekte 377 avroya çıkarılması önerisinde bulundu.

Sosyal Dernek Başkanı Verena Bentele, Çocuk Parası'nda ayrı ayrı bir artışın zengin-fakir uçurumunu derinleştireceği uyarısında bulundu. Çocuk Koruma Derneği Başkanı Daniel Grein ise hemen "temel çocuk güvenliği" düzenlemesine geçilmesi gerektiğini vurguladı. Almanya Sosyal Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Michaela Engelmeier de Çocuk Parası'nın artırılması çağrısında bulundu ve çocuktan dolayı vergi indiriminiyle uyumlu hâle getirilmesi gerektiğini belirtti.

Geri Dön 26 Ocak 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN