Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya: Suriyeliler sınır dışı edilebilir - 24 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Eylül 2022 Cuma

Hükûmet ‘savunma şemsiyesi’ açıyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, enflasyonla mücadele kapsamında enerji fiyatlarını kontrol altına almak için 200 milyar avroluk bir ‘savunma şemsiyesi’ açacaklarını duyurdu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana artmaya devam eden enerji fiyatlarını kontrol altına almak ve tüketicileri ve iş yerlerini enflasyondan kurtarmak için 200 milyar avro harcayacak. Konuya ilişkin konuşan Başbakan şöyle dedi:

Fiyatların düşmesi gerekiyor. Federal hükümet olarak bunun için her şeyi yapacağız. Şimdi büyük bir savunma şemsiyesi kuruyoruz. Bu kapsamda emeklilerin, ailelerin, işletmelerin ve sanayinin enerji faturalarını ödemesine yardımcı olunacak.

Scholz, Almanya'daki gaz depolama tesislerinin şu anda yüzde 90'dan fazla dolu olduğuna da dikkat çekti ve "Depolama tesislerini kışın kullanmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck de, enerji krizinin ekonomik olduğunu kadar aynı zamanda sosyal bir krize dönüşme riskinin bulunduğunu söyledi. Doğalgaz fiyatlarınında tavan fiyat uygulamasının konusununda uzmanlar komisyonundan acilen bir öneri beklediklerini belirten Habeck, bu öneri doğrultusunda en kısa zamanda bir ‘enerji tavan fiyat’ uygulaması hayata geçirileceğini ifade etti.

"Doğalgaz katkı payına artık ihtiyaç yok"

Habeck, ayrıca doğalgaz katkı payının derhal geri çekileceğini de duyurdu. Habeck. “Doğalgaz katkı payına artık ihtiyaç yok” dedi. Bunun yerine, Ekonomik ve İstikrar Fonu (WSF) aracılığıyla şirketlerin doğrudan desteklenecek. 

Normalde, doğalgaz tedariği sağlayan firmaları desteklemek için tüketiciden alınması planlanan doğalgaz katkı payı 1 Ekim’de yürürlüğe girecekti. Bu kapsamda, kilovatsaat başına yaklaşık 2,4 sentlik vergi alınması planlanıyordu. Ancak Almanya'nın en büyük gaz ithalatçısı Uniper'in kamulaştırılması kararının ardından bu uygulama eleştirilere neden olmuştu.

Diğer taraftan Kiel Ekonomisi Enstitüsü'nden Prof. Dr. Stefan Kooths doğalgaz fiyat sınırlamasının yüksek olan enflasyonu körükleyebileceği konusunda uyarıda bulundu. Kooths, “Bu düşük gelir grupları için daha büyük bir sorun yaratacak" dedi.

Geri Dön 30 Eylül 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN