Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
17 Ağustos 2023 Perşembe

Hükûmet esrar yasasını onayladı

Almanya'da hükûmet, 'esrarın kontrollü kullanımı' yasa tasarısını onaylandı. Yetişkinlerin 25 grama kadar esrar bulundurmasına ve kişisel tüketim için 3 kök bitki yetiştirmesine izin verilecek.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, esrarın uyuşturucu maddeler listesinden çıkarılacağını ve en fazla 500 üyeye sahip "kenevir sosyal kulüpleri" adını taşıyan derneklerin kenevir yetiştirebileceğini ve üyelerine esrar tedarik edebileceğini açıkladı. Bu dernek üyeleri aylık en fazla 50 gram esrar satın alabilecekler.

Yasanın hükümlerine göre; okul, kreş, çocuk oyun parkları ve spor salonlarının 200 metre mesafede esrar kullanımına izin verilmeyecek. Aynı şekilde, 18 yaşın altındakiler için de esrar tüketimi yasak olacak.

Sağlık Bakanı Lauterbach, yasa tasarısının amacının esrarın yasa dışı kullanımını ve suç oranlarını azaltmak olduğunu belirterek, bu düzenlemelerin Almanya'nın uyuşturucu politikasında dönüm noktası olacağını savundu. Lauterbach, esrar kullanımını kontrollü bir şekilde yasallaştırmayı ve daha güvenli hâle getirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Aynı zamanda çocukların ve gençlerin korunması için kapsamlı önleyici programlar yapılacağını belirtti.

Yasaya eleştiriler var

Yasanın yıl sonuna kadar Federal Meclis (Bundestag) tarafından da onaylanması gerekecek. Ancak, Almanya Sağlık Bakanı Lauterbach'ın bu planları hem muhalefetten hem de kendi partisinden eleştirilere yol açtı. Eleştirenler, yasanın riskleri artırabileceği ve kontrolden çıkabileceğini öne sürdüler. SPD'li Hamburg İçişleri Başkanı Andy Grote, "Şu anda ihtiyacımız olmayan bir şey varsa, o da bu yasadır. Diğer ülkelerden edinilen deneyimler, tüketimin yasallaştırmayla risklerin ve yan etkilerin önemli ölçüde arttığını gösteriyor" diye konuştu.

Ayrıca, koalisyonun liberal ortağı FDP, esrarın etkisi altında araç kullanma konusunda da düzenlemeler yapılması gerektiği dile getirildi. Ulaştırma Bakanlığı, bu konuda çalışmalar yürüteceğini açıkladı.

Geri Dön 17 Ağustos 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN