Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
22 Şubat 2023 Çarşamba

'Hızlı vize yavaş işliyor' eleştirisi: Enkaz altında pasaport aranması beklenemez

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’deki depremzedelere ‘vize kolaylığı’ sözü veren Almanya’da hükûmetin büyük ortağı SPD'den işlemlerin hızlanması talebi geldi.

Almanya'da üç aylık geçici ikamet hakkı tanıyan ‘hızlı vize’ uygulamasının hayata geçirileceğinin duyurulmasının ardından sürecin yavaş işlediğine dair eleştiriler gelmeye başladı. Federal Meclis Başkan Yardımcısı SPD’li Aydan Özoğuz, depremzedelere yönelik vize işlemlerinin daha hızlı sonuçlanması için bir yöntem bulunmasını talep etti.

"Enkaz altında pasaport aranması beklenemez"

Türk resmi makamlarıyla daha yakın ve hızlı iş birliği sağlanması gerektiğini söyleyen Özoğuz, "Tabii ki kimin Almanya'ya geldiğini bilmemiz gerekiyor. Ama enkaz altında pasaport aranması beklenemez" diye konuştu.

Özoğuz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Birisinin gerçekten burada yaşayan birinin annesi, babası, kardeşi olduğunu saptamak resmi kurumlar için o kadar da zor olamaz. Şu an dondurucu soğuk var, hastalıklar yayılıyor. Depremzedelerin barınağa, yiyeceğe, sıcağa ve sevgi dolu insanlara ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Hızlı vize nedir?

Alman hükûmeti, depremzedelere Almanya'da üç aylık geçici ikamet hakkı tanıyan vizenin, belgelerin eksiksiz olması durumunda beş gün içinde verilebileceğini açıklamıştı. Ancak pasaport başta olmak üzere vize için gerekli belgelerin afet koşullarında bir araya getirilmesi depremzedeler açısından önemli bir zorluk.

Alman Dışişleri Bakanlığı, Türk hükûmetinin yurt dışına çıkışlarda pasaport zorunluluğu konusunda bir istisna uygulamadığını ancak pasaportu bulunmayan depremzedelere hızlı bir şekilde pasaport verileceğini taahhüt ettiğini bildirmişti. Alman Dışişleri, vize başvurusunda bulunmak isteyen depremzedeler için +49 30 5000 3000 numaralı bir danışma hattı oluşturulduğunu duyurmuştu.

Geri Dön 22 Şubat 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN