Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
10 Temmuz 2023 Pazartesi

Hessen’deki Eritre Festivalinde olay çıktı

Giessen'deki Eritre Festivali esnasında cumartesi günü çıkan olaylar büyüdü. Polis göstericilere cop ve biber gazı ile müdahale etti.

Festival esnasında, Eritre hükûmetini destekleyenler ve karşıtları karşı karşıya geldi. Festivale tepki gösteren grup, festivali Eritre’deki diktatör hükümeti desteklemek ile suçladı. Yaşanan gerginliğin arasında polisin girmesi ile olaylar büyüdü. Pazar günü ise festival olağan akışında devam etti. 

Eritre hükûmetine karşı tepkinin nedeni ne?

Eritre Devlet Başkanı Isayas Afewerki, ülkeyi uzun yıllardır tek başına yönetiyor. Ülkede ifade özgürlüğü ve basın ciddi bir baskı altında. Devlet başkanı Afewerki, en son Birleşmiş Milletler raporunda da 2022 yılında ordusunun Etiyopya iç savaşına dahil olması nedeniyle eleştirilmişti. 

Festivalin organizatörü ise Afrika Boynuzu'ndaki ülkelerin rejimlerine yakınlığı ile bilinen Almanya'daki Eritreliler Merkez Konseyi. Festivale tepki gösteren grup, festival kapsamında ülkedeki yönetimin propagandasının yapılacağını ve ülkenin generallerin sahne çıkarılacağını söyledi. Eritreliler Merkez Konseyi yönetim kurulundan Oton Johannys Russom bu iddiaları reddetti ve festivalin müzik, edebiyat gibi kültürel etkinliklerden oluştuğunun altını çizdi.  

Hessen İçişleri Bakanından tepki

Hessen İçişleri Bakanı Peter Beuth (CDU), şiddet olayları ve polislerin yaralanması nedeniyle federal hükûmetin Eritre büyükelçisini çağırmasını talep etti. Beuth, "Polis memurlarımız üçüncü ülkelerdeki çatışmalar için tampon görevi görmemelidir" dedi. 

Geri Dön 10 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN