Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Herkes iyi eğitime ulaşamıyor

Almanya'da yapılan araştırma, çocukların eğitime ulaşım imkânlarının arasındaki eşitsizliği gözler önüne serdi.

Almanya'da yapılan bir araştırma, eğitim fırsatlarının aile geçmişiyle yakından ilişkili olduğunu ve tüm çocukların eşit fırsatlara sahip olmadığını ortaya koydu. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne göre herkesin eğitimde ilerleme fırsatına eşit şekilde erişimi olmalı. Ancak gerçekte durum farklı görünüyor.

"Gymnasium’a gidebilme şansı çocuğun geçmişine bağlı olmamalı"

Münih Üniversitesi'ne bağlı Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nün (ifo) "Eşitsiz eğitim fırsatları: Eyaletlere bir bakış" başlıklı çalışması, ülkenin 16 eyaletinde eğitim fırsatlarının eşitsiz dağıldığını belirledi. Özellikle Berlin, Brandenburg ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde çocukların Gymnasium’a gitme şansı daha yüksek bulundu. Araştırmacılar, her çocuk için Gymnasium’un en iyi eğitim kararı olmayabileceğini ancak Gymnasium’a gidebilme şansının çocuğun geçmişine bağlı olmaması gerektiğini vurguladı.

Uzmanlar: Fırsat eşitliği, göçmen oranına bağlı değil

Baden-Württemberg Eğitim Bakanı Theresa Schopper, göçmen çocukların oranının bazı eyaletlerde daha yüksek olduğunu ve bu nedenle dil becerilerinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Schopper, dil becerilerinin okul başarısı için kritik öneme sahip olduğunu ve bu alanda erken yaşta adımlar atılması gerektiğini belirtti. Ancak çalışmanın yazarları, göç geçmişi ile eğitim fırsatları arasında doğrudan bir bağlantı bulunmadığını ifade etti. Onlara göre, fırsat eşitliği, bir ülkede göçmen oranının yüksekliğine bağlı değil.

Abitur sahipleri yüzde 42 daha fazla kazanıyor

Araştırmada, Gymnasium’a gitme olasılığı üzerinden eşit yaşam fırsatları ölçüldü. Ifo Enstitüsü'nün raporuna göre, Abitur (lise diploması) sahibi bireyler, diploma sahibi olmayanlara göre ayda ortalama yüzde 42 daha fazla net gelir elde ediyor.

Geri Dön 15 Mayıs 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN