Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
05 Ocak 2023 Perşembe

Her üç Alman’dan biri için doğup büyüdükleri yer vatan

Almanya'da yapılan bir ankette vatandaşlara vatanın bir yer mi yoksa duygu mu olduğu sorusu yöneltildi. Ankete göre her üç Alman’dan biri doğup büyüdükleri yeri vatan olarak görüyor.

Alman müzisyen Herbert Grönemeyer'in Vatan isimli şarkısındaki "Vatan bir yer değil, duygudur" sözleri bir ankete ilham oldu. Alman Basın Ajansı adına YouGov, Almanlara “Vatan, bir yer mi yoksa bir duygu mu?” sorusunu yöneltti. 

Almanların yüzde 32'si doğup büyüdükleri yerin vatanları olduğunu dile getirdi. Yüzde 29 ise nerede yaşıyorsam evim de orasıdır görüşünü bildirdi. Ankete katılan yüzde 27'de “Sevgiyi hissettiğim her yer yurdum olabilir” dedi. 

Doğu Almanya'dan ankete katılanların yüzde 38'i doğup büyüdükleri yeri yurt olarak gördüğünü kaydetti. Batı Almanya'da bu görüş yüzde 30 civarında kaldı. 

Almanya'nın en güvenilir sözlüklerinden olan Duden, vatan kelimesini "Bir kişinin doğduğu, büyüdüğü ya da yaşadığı ve kendini oranın bir parçası hissettiği yer" olarak tanımlıyor. 

Milliyetçi ifadelere çağrışım yapması sebebiyle resmi makamlar "Heimat"  yani "Vatan" kelimesine karşı tutum sergiliyordu. Fakat kelime son yıllarda popülerlik kazandı. Aralık 2021'de Federal İçişleri Bakanlığı’nın ismi  Şansölye Olaf Scholz’un talimatı ile  "Federal İçişleri ve Yurt Bakanlığı" oldu.

Geri Dön 05 Ocak 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN