Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
07 Ekim 2022 Cuma

Her 5 kişiden biri yoksul

Almanya’da her beş kişiden biri yoksulluk sınırı olan yıllık 16 bin 300 avrodan daha az para kazanıyor.

Federal İstatistik Dairesi (Destatis) verilerine göre, Almanya’da her beş kişiden biri yoksul ve yılda 16 bin 300 avronun altında bir gelirle yaşıyor. Nüfusun yüzde 40’ı ise 28 bin 400 avro ve üzerinde kazanıyor. Dar gelirlilerin yüzde 40’ı ise bekar ebeveynlerden oluşuyor. İstatistiklere göre, bekar ebeveynlerin yüzde 64,6’sı geçtiğimiz yıl 22 bin avronun altında kazandı. 

Çocuk sayısı yoksulluğu derinleştiriyor

İstatistiklere göre, bir ailedeki çocuk sayısı artıkça yoksulluk da derinleşiyor. Üç ve üzerinde çocuk sahibi olan ailelerin yarısından fazlası dar gelirli ve sadece yılda 22 bin avronun altında bir gelirle hayatını sürdürüyor. Ayrıca Almanya’da yaşayanların üçte biri öngörülemeyen, beklenmedik harcamaları karşılayacak bütçeye sahip değil. Ülkenin önde gelen ekonomik araştırmalar enstitülerinin yayınladıkları ortak bir raporda da bu yıl yüzde 1,3 oranında bir gelir kaybı yaşanması bekleniyor. Hatta bazı ekonomistlere göre satın alma gücü yüzde 4’e kadar düşebilir. 

Almanya’da yoksulluk

Destatis verilerine göre Almanya’da 65 yaş üstü her beş kişiden biri yoksulluk riskiyle karşı karşıya. 45 sene asgari ücretle tam zamanlı çalışan bir kişi, yalnızca 800 avro emekli maaşı alabiliyor. Sol Parti ise asgari emekli maaşı olarak Hollanda’daki gibi 1200 avroyu öneriyor. Vatandaşların yarısı ay sonunda kenara yalnızca 100 avro koyabiliyor, yüzde 10’u ise hiç para biriktiremiyor.

Aşevlerine gidenlerin de sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak 2 milyondan fazla kişinin aşevlerine gittiği açıklandı.

Geri Dön 07 Ekim 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN